Vali Öz: Meslek liseleri, fabrika ile bütünleşerek gelişmeli

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Trabzon’daki mesleki ve teknik eğitim okul/kurumları ile özel sektör arasında teknoloji transferi yapılmasına ait esasları düzenleyen çerçeve protokol yenilenerek süresi uzatıldı.

Vali Öz: Meslek liseleri, fabrika ile bütünleşerek gelişmeli
14 Nisan 2014 Pazartesi 12:58

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Trabzon’daki mesleki ve teknik eğitim okul/kurumları ile özel sektör arasında teknoloji transferi yapılmasına ait esasları düzenleyen çerçeve protokol yenilenerek süresi uzatıldı. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, TTSO ile imzalanan protokolde yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin kamu ve özel sektör işbirliğinde karşılıklı geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Vali Öz, “Endüstri Meslek Lisesi ahşap işleri bölümümüzdeki atölye ve marangozhaneleri, burada bulunan güçlü bir mobilya firması veya fabrika ile bütünleştirilerek geliştirilmesi ve piyasa ile uygun teknoloji kullanımı, ürün üretimi konusunda geliştirilmesi faydalı olacaktır. Genel eğitim yurtiçi ve yurtdışı projeleri dışında bu tarz somut atölye ve ürün bazında çalışmaların yapılması bu konuda yarar sağlayacaktır. Bu protokolün bu tarz somut çalışmalara vesile olmasını ümit ediyorum.” dedi.

Sanayici ve işadamları ile ortaöğretimde mesleki eğitim veren öğretmen ve öğrenciler arasında daha yakın işbirliği kurulmasını hedeflenen protokolde konuşan Trabzon Valisi Öz, mesleki ve teknik eğitim meselesinin bir memleket meselesi olduğunu ifade ederek bu kadar önemli olan bu konu üzerinde mutlaka durulması gerektiğini kaydetti.
Mesleki eğitim konusunda geçmişte ciddi bir gerileme söz konusu olduğunu dile getiren Öz, “Bu gerilemenin telafisi için son yıllarda önemli adımlar atıldı. Yeni bina yapımları, teknolojik donanımlar, proje anlamında çalışmalar söz konusu. Mesleki ve teknik eğitimin geliştirmesine yönelik farklı projelerimiz de var. Hatta bazı şehirlerde özel endüstri meslek liseleri ve meslek okulları bulunmakta. Teknik liseler açılması yönünde güzel çalışmalarımız söz konusu. Bunları geliştirmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitim kurumlarında kaliteyi yükseltmek için çalıştıklarını ifade eden Vali Abdil Öz şunları söyledi: “Trabzon merkezdeki Endüstri Meslek Lisemiz, 80. Yıl Endüstri Meslek Lisemiz, diğer meslek yüksek okullarımızla birlikte Arsin’de yapmakta olduğumuz Mesleki Teknik Eğitim Merkezimiz ve atölyelerimizle birlikte önemli çalışmalarımız bulunmakta. Burada önemli olan kaliteyi yükseltmek. Bu konuda Arçelik’le yapılan örnek bir uygulama söz konusu. Arsin Meslek Lisemizde atölye, uygulama için bütün ekipmanlar, teknik donanım ve usta temini ile hem eğiticilerin eğitilmesi hem öğrencilerin eğitimi hem de piyasa ile bütünleşmiş tecrübe kazanımı konusunda güzel çalışmalar var. Bu protokol ile eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin sanayi, iş çevresi ile ilişkilerinin gelişmesi için bu ve buna benzer projelerin atölye bazında ilimizde, sektöründe öne çıkmış işletmelerle, fabrikalar ile endüstri meslek liselerimizin ya da ilgili meslek okullarımızın atölye, laboratuvar ve dershanelerini eşleştirerek piyasaya yönelik pratik uygulamaları yaygınlaştırmalıyız.”

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu da, imza töreninde, mesleki eğitimin yapılabilmesi için üzerinde durulan esas noktanın, öncelikli olarak eğitimcilerin eğitimi konusu olduğuna dikkat çekti. Hacısalihoğlu, protokol ile gelişen teknolojileri önce eğitmenlere anlatmaya gayret ettiklerini, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki programların eş zamanlı olarak takip edilmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı. Hacısalihoğlu, “Eğitimcilerimiz bunları öğrendikten sonra ancak öğrencilere aktarmaları gerekiyor. Çünkü günümüzde ileri teknolojili makine ve ekipmanlar çok fazla. Gelişen teknolojiyi öncelikle öğretmenler öğrenmeli ki öğrencilere de aktarsınlar.” dedi.

SADECE İZMİR VE TRABZON’DA VAR

Hacısalihoğlu protokolün aynı zamanda, gençlerin mesleki teknik eğitime yönelmeleri konusunda bir tanıtım programı olduğunu ifade etti. Meslekleri tanıtmak açısından çalışmalar yapmak ve paralelinde de özellikle öğrencilerin öğretmenleri ile birlikte sanayi ile iç içe kaynaşmalarını sağlamaya katkı vereceğini söyledi. Öğrencilerin geleceğe dönük kolay meslek sahibi olmalarına katkı verildiğini belirterek, “Bu doğrultuda çalışmalarımız geçen yıldan beri devam ediyor. Oldukça önemli bir program. Türkiye’de bir İzmir ilimizde bir de Trabzon’da mevcut” dedi.

TTSO ile Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol, mesleki eğitim kurumlarında çalışan meslek dersi öğretmenlerinin, hizmet içi eğitim aracılığıyla, ilgili alanlardaki teknik/teknolojik gelişimlerini sağlamayı, sürekli kurslar ve sertifika programları ile sektör çalışanlarını eğitmek, sürekli yeni kalifiye elemanlar kazandırmayı, örgün ve yaygın eğitimde, eleman yetiştirmede ve istihdamında işbirliği yapmayı, sektörel ulusal ve uluslararası konferans, panel ve organizasyonlarda işbirliği yapmak, eğitim kurumları ve işletmeler arasındaki bağları güçlendirmeyi ve her türlü ulusal ve uluslararası proje çalışmalarında işbirliği yapmayı amaçlanıyor.

İmza törene Trabzon Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, TTSO Genel Sekreteri Hakan Gürhan da katıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×