Tunceli'de PKK ve ortağı MLKP'ye ağır darbe

Tunceli'de dün aynı anda iki farklı ilçeye saldırmaya çalışan PKK ve MLKP'ye ağır darbe indirildi. PKK'nın 5, MLKP'nin ise 2 teröristi öldürüldü.

Tunceli'de PKK ve ortağı MLKP'ye ağır darbe
23 Ağustos 2016 Salı 21:52

Kandil'de yaptıkları anlaşmayla birlikte hareket etme kararı alan PKK ile MLKP örgütleri dün Tunceli'de aynı anda farklı ilçelerde saldırı düzenlendi. Her iki örgüt de düzenledikleri saldırı nedeniyle pişman oldu. Güvenlik güçlerinin verdiği karşılıkla her iki örgütten toplam 7 terörist ölü olarak ele geçirildi. Ölen teröristlerden 4'ü olay yerinde, 3'ü ise kaçtıkları dağda yapılan operasyon sonucu ölü olarak ele geçirildi. 

Nazımiye İlçesi’ne sızmaya çalışan, çıkan çatışmanın ardından yaralılarını da alıp gasp ettikleri araçlarla kaçan PKK’lı teröristlere yönelik düzenlenen operasyonda, 3 terörist öldürüldü. Çatışmaların devam ettiği bölgede, teröristlerin bulunduğu noktalar, Kobra helikopterlerle ateş altına aldı.

Nazımiye İlçesi’ne dün sabaha karşı PKK’lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 polis memuru şehit oldu, 3 güvenlik görevlisi de yaralandı. Çatışmada, 2 PKK’lı da ölü ele geçirildi. Yoğun ateş altında kalan teröristler, yanlarına yaralılarını da alıp, ilçeden gasp ettikleri araçlarla kaçtı.

İnsansız hava aracı (İHA) ile yapılan takip sonucu kaçan teröristlerin Büyükyurt, Dereova ve Bizik Ormanları bölgesinde gizlendiği tespit edildi. Tunceli 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli profesyonel askerler, helikopterlerle bölgeye indirildi. Askerleri görünce gasp ettikleri araçlarla kaçmaya çalışan PKK’lılar ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada, 3 terörist öldürüldü. Çatışmanın ardından ormanlık alana giren teröristlerin bulunduğu noktalar, kobra helikopterlerle ateş altına alındı. Çatışmaların sürdüğü bölgeden dumanların yükseldiği görüldü.

PKK'NIN ORTAĞA MLKP DE AYNI ANDA SALDIRMIŞ

Tunceli’nin Ovacık İlçesi’ne dün gece sızma girişiminde bulunan çıkan çatışmada öldürülen 2 teröristin yasadışı silahlı sol örgüt Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi oldukları belirlendi. Teröristlerin yaklaşık 15 kişilik bir grupla ilçe merkezine sızma girişiminde bulunduğu belirtildi. Kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için güvenlik güçlerinin operasyonlarını sürdürüyor.

İLK KEZ SİLAHLI İKİ MLKP ÖLDÜRÜLÜYOR

Tunceli Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Tunceli kırsalında PKK ile birlikte haraket eden ve adını Halkların Birleşik Devrimci Hareketi olarak ilan eden silahlı örgüt içinde PKK, MLKP, TKP/ML TİKKO ve MKP-HKO örgütlerinin yer aldığını ve bu örgüt elemanlarının Tunceli kırsal alanı, Hozat, Pertek, Çemişgezek ve Ovacık ilçeleri kırsalında faaliyet gösterdikleri, Tunceli kırsal alanında 20 civarında MLKP üyesinin bulunduğunu tahmin ettiklerini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×