Tabipler ile polis arasında ‘Gezi’ gerginliği

Türk Tabipler Birliği ve İstanbul Tabipler Odası’nın Gezi Parkı’nda, TBMM'deki 'Sağlık Torba Yasası'nı eleştirmek için yapacağı basın açıklamasına polis izin vermedi.

Tabipler ile polis arasında ‘Gezi’ gerginliği
08 Aralık 2013 Pazar 14:38

Türk Tabipler Birliği ve İstanbul Tabipler Odası’nın Gezi Parkı’nda, TBMM'deki 'Sağlık Torba Yasası'nı eleştirmek için yapacağı basın açıklamasına polis izin vermedi. Taksim Meydanı’nından uzaklaştırılan tabipler ile polisler arasında arbede yaşandı. Bir gazeteci gözaltına alındı.

AK Parti hükümetinin TBMM’ye sunduğu ve halen görüşmeleri devam eden ‘Sağlık Torba Yasası’nı eleştiren hekimler Gezi Parkı’nda bir açıklama yapmak istedi. Gezi Parkı’nda açıklamaya izin vermeyen polisler Taksim ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Hekimler Gezi Parkı’na girmek isteyince, polis ile tartışması sonucu gerginlik yaşandı. Eylemciler güçlükle Taksim Meydanı’ndan uzaklaştırıldı. Yaşanan arbede sırasında Etkin Haber Ajansı’nda çalışan bir gazeteci gözaltına alındı.

Grup adına açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, “Hiçbir yasa hekimlerin hekim gibi davranmasını engellemez. Hekimler hekim gibi davranır. Hekimleri bağlayan uluslararası sözleşmelerdir. Biz hekimlik yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Tabipler, çıkacak yasayla yaralılara 'ruhsatsız' yani izinsiz müdahale edilemeyeceğini savunuyor.

Grup açıklamanın ardından toplantının yapıldığı salona girdi.
CİHAN

Tabipler ile polis arasında ‘Gezi’ gerginliği


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×