Suriye tarafından açılan ateş nöbet tutan askeri yaraladı

Mardin Yeniköy-Kızıltepe Gürsel Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, hudut hattında bulunan gözetleme yeri nöbet mevziilerindeki iki nöbetçinin üzerine, Suriye tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu kule nöbetçisi bir asker yaralandı....

Suriye tarafından açılan ateş nöbet tutan askeri yaraladı
18 Haziran 2014 Çarşamba 14:03

Mardin Yeniköy-Kızıltepe Gürsel Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, hudut hattında bulunan gözetleme yeri nöbet mevziilerindeki iki nöbetçinin üzerine, Suriye tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu kule nöbetçisi bir asker yaralandı.

Genelkurmay Başkanlığı dün (17 haziran) saat 23.15 sıralarında yaşanan olaya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 4'üncü Hudut Alay Komutanlığı Mardin Yeniköy-Kızıltepe Gürsel Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, hudut hattında bulunan gözetleme yeri nöbet mevziilerindeki iki nöbetçinin üzerine, Suriye tarafından hafif silahla iki el ateş açılmış ve açılan ateş sonucunda gözetleme kulesi nöbetçilerinden P.Onb.O.M. vurularak yaralanmıştır. Suriye tarafından açılan ateşe diğer nöbetçi personel ve bilahare bölgeye gelen Hudut Unsurlarımız tarafından misliyle karşılık verilmiştir. Olay ile ilgili olarak Mardin Cumhuriyet Savcılığınca adli, mardin 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nca idari tahkikat başlatılmıştır.”

SINIRA YAKLAŞAN YÜZLERİ MASKELİ GRUBA MÜDAHALE EDİLDİ

Öte yandan yine aynı gün Hatay Narlıca Şht.Çvş.Murat Özeker Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında, hudut devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsuru tarafından, Beşarslan köyünden yüzleri gizlenmiş, taşlı ve sopalı 60-70 şahsın, hudut hattına yaklaşması üzerine yaşananlar aktarıldı. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Tespit edilen bu durum üzerine, Hudut unsurlarımız söz konusu şahıslara ‘dur’ ikazında bulunmuş, şahısların ‘dur’ ikazına uymaması ve unsurlarımızı, küfür ve tehditler savurarak taşlaması üzerine, şahıslara plastik mermiler ve gaz mühimmatı ile müdahale edilmiştir. Yapılan müdahale sonucunda şahıslar, askeri yasak bölge dışına çıkarılmış ve köylerine geri dönmüşlerdir." denildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×