Sirkeci'ye süper proje! Detayları ortaya çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni projesiyle tarihi yarımadanın çehresi değişip, modern bir görüntüye kavuşturulacak.

Sirkeci'ye süper proje! Detayları ortaya çıktı
15 Mart 2015 Pazar 09:07

Banliyo trenlerinin kaldırılmasıyla, Unkapanı-Yedikule arasındaki kıyı şeridi 5 yıldır üstünde çalışılan proje çerçevesinde tekrar şekillenecek.Tarihi Sirkeci Garı müze olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin salı günkü oturumunda Sirkeci Garı bünyesinde bulunan tarihsel binaların TCDD’den 49 yıllığına bedelsiz şekilde İBB’ye devredilmesi meselesi için çalışmalar başlatılması kararı çıktı. Bu kararla TCDD ile protokol yapma imzası Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a verildi. Gelişmeler üstüne start saha 124 bin metrekare alanlık ‘Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi’ kapsamında, Sirkeci Garı bünyesinde bulunan yapılar İstanbul Kent Müzesi ve İstanbul Demiryolu Müzesi olacak. İşletme Müdürlüğü ve Tedarik Bölge Müdürlüğü bu şeklinde büro binaları ise butik otel olacak.

Trafik yer altına inecek

Sirkeci’deki seyrüsefer yerin altına alınıp, Sirkeci Garı’nın yer aldığı saha denize kadar birleşip bünyesinde kültür ve sanat faaliyetlerinin yapıldığı park sahasına çevrilecek. Avrupa’dan ati nostaljik Orient Express treni için sur bünyesinde kalan bölümde iki ray hattı korunacak. Tren hattı sur dışında Marmaray’la müşterek üçe çıkacak. Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi, Unkapanı Köprüsü’nden Sarayburnu’na kadar bulunan kıyı yolunun yayalaştırılmasını da içeriyor. Böylelikle kıyı yolu vasıta trafiği yüzde yüz yeraltı tüneline alınıp bütün bölge yayalaştırılacak. Acil haller için de servis yolu bırakılacak. Proje, bölgenin “negatif araç-yaya yoğunluğunu, gereksinim fazlası atıl alanları, vasıta otopark yetersizliğini ve tarihsel yapıların işlev sorunları” çözmeyi amaçlıyor. Eski hatta bisiklet yolu

Yedikule’den Sirkeci’ye uzanan sur hattı boyunca bisiklet yolu, yürüyüş parkuru, dinlenme ve hayat alanları oluşturulacak. En hummalı nüfusun yer aldığı Yedikule, Kocamustafapaşa ve Fındıkzade’de yaşayanlar, eski tren hattını, bisiklet yolu ve yürüyüş parkuru şekilde kullanacak. Eski istasyonlar kafeterya olacak.

Surdibi daha güvenli olacak

ABD yurttaşı Sarai Sierra’nın öldürüldüğü surdibi kişilerin geçiş mekânları olacak. Tarihi Yarımada’nın entegre projesi, Yedikule zindanları ve kara surlarını, yeni hayat alanlarıyla Sultanahmet ve Sirkeci’ye bağlayacak.

Boğaz manzaralı dükkân projesi

Denizin üstünde padişahların adları verilecek Yavuz, Çelebi, Kanuni, Beyazıt ve Fatih burunları seyir terası şekilde kullanılacak. 4 bin 500 metrekareye yayılacak ticari alanlar, Boğaz manzaralı ve tek katlı olabileceği için siluet bozulmayacak. Kotun altında hediyelik eşya dükkânları olacak.

Tarihi gar müze olacak

2’nci Abdülhamit devrinde yapılan 125 yıllık Sirkeci Garı belde müzesine dönüştürülecek. Gara ilişkin büro binaları butik otel olacak. Kullanılmayacak raylı tertip kaldırılıp sırf nostaljik Orient Express için iki hat korunacak.Harem iskelesi kalkacak

Lastik tekerlekli tüp geçiş projesi yaşama getirildikten sonra Sirkeci-Harem iskelesi kaldırılacak.

Tünelin üzerindeki açık bölgede üniversite faaliyet alanı, devletler tanıtım sahası ile Padişahlar Meydanı da yer alıyor.

Denize kazık çakılarak oluşturulan platform üzerinde, 5 bin 300 metrekarelik ‘Konser Adası’ inşa edilecek. Yeraltına da otopark yapılacak.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×