Sesli Kütüphane, Çankaya'da açıldı

Ankara Çankaya Belediyesi, görme engelli vatandaşlara hizmet verecek 'Sesli Kütüphane'yi hizmete açtı.

Sesli Kütüphane, Çankaya'da açıldı
19 Mart 2014 Çarşamba 13:53

Ankara Çankaya Belediyesi, görme engelli vatandaşlara hizmet verecek 'Sesli Kütüphane'yi hizmete açtı. Kitapların Çankaya Belediyesi radyosundan da yayınlanacağının müjdesini veren Belediye Başkanı Bülent Tanık, açılışta, Feride Çiçekoğlu’nun 'Uçurtmayı Vurmasınlar' kitabını seslendirdi.

    Açılışta yaptığı konuşmada eğitimin herkesin hakkı olduğunu belirten Başkan Tanık, merkezden tüm engelli gruplarının yararlanabileceğini belirtti. Çankaya Çarşı Dayanışma ve Kültür Merkezi’nde yer alan kütüphanenin, radyo tiyatrosu dinlemeyi özleyenler için de önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Tanık, “Seslendirilen kitapların Çankaya Belediyesi radyosundan da yayınlanmasıyla daha fazla vatandaşımıza ulaşacağız.” dedi.

    Görev süresi boyunca pek çok engelli bireyle temasta bulunduğunu ifade eden Başkan Tanık, “Parmak ucuyla ya da yüreğiyle görenlerin, binlerce gözü sapasağlam olandan daha güçlü gördüğüne tanık oldum." şeklinde konuştu.

    Engellisine, kadınına, çocuğuna sahip çıkmayanların geleceğe rahat yürüyemeyeceğini ifade eden Tanık, yerel yönetim olarak üstlerine düşeni yaptıklarını, çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini belirtti.

    “DÜNYAMIZ AYDINLANACAK”

    Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Halil Köseler de, kütüphanenin görme engelli vatandaşlar için çok büyük bir hizmet olduğunu belirterek “Seslendirilen kitaplar görme engelli olan bizlerin dünyasını aydınlatacak. Bugüne kadar yaptığı hizmetlerle pek çok ilke imza atan Başkan Tanık, sesli kütüphaneyle benim de hayalimi gerçekleştirmiş oldu.” dedi.

    Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, açılış töreninin ardından stüdyoya girerek Feride Çiçekoğlu’nun 'Uçurtmayı Vurmasınlar' kitabını seslendirdi.

    GÖNÜLLÜ OKUR OLUNABİLECEK

    Okunarak kayda alınan kitaplar arasında roman, öykü ve şiirlerin yanı sıra ders kitapları da bulunuyor. 2 kayıt stüdyosu bulunan merkezde, sesli kitap sayısının artmasını katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar, gönüllü okuyuculuk yapabilecek. Kütüphanenin ‘dinleme salonu’ndan aynı anda on beş görme engelli vatandaş yararlanabilecek. Merkez, Çankaya Çarşı Dayanışma ve Kültür Merkezi Şehit Gönenç Caddesi No 5 B Blok Maltepe Alışveriş Merkezi adresinde hizmet veriyor. CİHAN

Sesli Kütüphane, Çankaya'da açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×