Selçuk, çok uluslu üniversite haline geldi

Selçuk Üniversitesi'nde Azerbaycan, Almanya, Türkmenistan, Hollanda, Polonya, Yunanistan, Rusya, Irak ve Kırgızistan’ın da aralarında bulunduğu 86 ülkeden 1032 yabancı uyruklu öğrenci eğitim görüyor.

Selçuk, çok uluslu üniversite haline geldi
03 Şubat 2014 Pazartesi 13:03

Selçuk Üniversitesi'nde Azerbaycan, Almanya, Türkmenistan, Hollanda, Polonya, Yunanistan, Rusya, Irak ve Kırgızistan’ın da aralarında bulunduğu 86 ülkeden 1032 yabancı uyruklu öğrenci eğitim görüyor. Üniversitenin toplam öğrenci sayısı ise yaklaşık 74 bin civarında.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, üniversitedeki yabancı uyruklu öğrenci sayısını her geçen yıl artırma gayreti içinde olduklarını belirtti. Gökbel, "Yabancı misafirlerimiz üniversitemizin ve şehrimizin adını duyurarak bizleri uluslararası düzeyde en iyi şekilde temsil ediyorlar.” dedi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ÖĞRENCİ VAR

Üniversite bünyesinde Azerbaycan’dan 180, Afganistan’dan 156, Türkmenistan’dan 116, Irak’tan 76, İran’dan 37, Suriye’den 32, Çin’den 28, Kırgızistan’dan 27, Almanya’dan ve Kazakistan’dan 26, Somali’den 21, Rusya’dan ve Arnavutluk’tan 16, Tanzanya ve Endonezya’dan 15, Moğolistan’dan 14, Filistin ve Yunanistan’dan 13, Yemen’den ve Özbekistan’dan 12, Bulgaristan’dan 11, Kosova’dan 10, Pakistan’dan 9, Kenya’dan 8, Polonya ve Ahıska’dan 7, Tacikistan ve Ürdün’den 6, Mongola, Fas ve Makedonya’dan 5, Gine, Gürcistan, Hindistan ve Ukrayna’dan 4, Hollanda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Liberya, Malezya, Mısır, Nijer, Suudi Arabistan, Sırbistan, Sudan, Bosna Hersek, Çad ve Gana’dan 3, Fransa, İtalya, Zimbabve, Portekiz, Bangladeş, Belçika, Benin, Fildişi Sahili, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti, Madagaskar, Mali, Moritanya, Mozambik ve Nijerya’dan 2, İspanya, Kanada, Arjantin, Avusturalya, Avusturya, Danimarka, Djıboutı, Eritre, Etiyopya, Filipinler, Gambiya, Guınea-Bısau, Karadağ, Kore, Kuveyt, Lübnan, Ruanda, Senegal, Tayland ve Uganda’dan 1 öğrenci bulunuyor.

EN ÇOK MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ TERCİH EDİLİYOR

Selçuk Üniversitesi'ne yurt dışından eğitim almak için gelen öğrenciler daha çok Mühendislik Fakültesi'nin bölümlerini tercih ediyor. 218 yabancı uyruklu öğrenci Mühendislik Fakültesi bünyesindeki bölümleri tercih ederken, 112 öğrenci İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, 80 öğrenci de Tıp Fakültesi'nde eğitimlerini sürdürüyor.

Lisansüstü eğitimde ise Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde 172 öğrenci, Fen Bilimleri Enstitüsü'nde ise 91 öğrenci eğitim görüyor.

REKTÖR GÖKBEL: ÇOK ULUSLU YAPIYI KAZANÇ OLARAK GÖRÜYORUZ

Uluslararası öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarına ve anlaşmalarına önem verdiklerini belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, "Üniversitemiz bünyesinde misafir olarak adlandırdığımız yabancı uyruklu öğrencilerimizin barınabilmelerine imkan tanıyan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip Erasmus Evi bulunmaktadır. 90 öğrenciye hizmet etme kapasitesine sahip olan Erasmus Evi'nde Erasmus, Farabi ve Mevlana Değişim Programları ile yurt dışından üniversitemize gelen öğrencilerimiz hizmet almaktadır." diye konuştu.

YABANCI ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTENİN ADINI DÜNYAYA DUYURUYOR

Üniversite bünyesindeki yabancı uyruklu öğrenci sayısını her geçen yıl artırma gayreti içinde olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Gökbel, "Yabancı misafirlerimiz uluslar arası arenada üniversitemizin ve şehrimizin adını duyuruyor. Buradan aldıkları eğitimlerle ülkelerine dönüp önemli konumlara sahip olan mezunlarımız olduğunu biliyoruz. Bu da bizlere ayrı bir gurur veriyor." ifadesini kullandı. CİHAN

Selçuk, çok uluslu üniversite haline geldi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×