Sahurlarını tahinli pide ile yapıyorlar

Nevşehir’de Ramazan ayında gün boyu zorlanmadan oruç tutmak isteyen vatandaşlar sahurda tahinli pideden vazgeçmiyor. Pide ustası Öcal Keser (32), 15 yıldır ustalarından öğrendiği tahinli pideyi Ramazan aylarında vatandaşların beğenisine...

Sahurlarını tahinli pide ile yapıyorlar
19 Temmuz 2014 Cumartesi 15:23

Nevşehir’de Ramazan ayında gün boyu zorlanmadan oruç tutmak isteyen vatandaşlar sahurda tahinli pideden vazgeçmiyor.

Pide ustası Öcal Keser (32), 15 yıldır ustalarından öğrendiği tahinli pideyi Ramazan aylarında vatandaşların beğenisine sunuyor. Yaz aylarının kavurucu sıcağının yanında 250 derece fırın sıcaklığında zor şartlar altında çalıştıklarını belirten Keser, yoğun talebi karşılamak için 16 saat çalıştıklarını ifade etti.

Tahinli pidenin yapılışının Nevşehir’e özgü olduğunu belirten Keser, "Gece üçte başlayıp iftara kadar çalışıyoruz. Nevşehir’e özel yumurtalı pide ve tahinli pide üretiyoruz. Özellikle tahinli pidenin yapılışı Nevşehir’e özgüdür." dedi.

Pide ustası Bahtiyar Kamburoğlu ise Nevşehir’de vatandaşların Ramazan ayında sahur sofraları için tahinli pideye yoğun ilgi gösterdiğini belirterek pidenin en önemli özelliğinin eşsiz tadı ve uzun süre tok tutması olduğunu söyledi. Tahinli pidenin yapılışındaki püf noktalara da değinen Kamburoğlu, "Tahinli pide yapılışında tahin ile şekeri karıştırıyoruz. Bir süre dinlendirdikten sonra açtığımız hamurlara katıyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüp kısık ateşte pişiriyoruz. Tahinli pide çok eski tarihlerden beri Nevşehir ve Aksaray yöresinde yapılıyor. Aksaraylı şekersiz, Nevşehirli ise şekerli tahinliyi seviyor." şeklinde konuştu.

Nevşehir’de 470 gram tahinli pide 5 liradan satılıyor. CİHAN

Sahurlarını tahinli pide ile yapıyorlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×