Sahte kanser ilaçları piyasaya bile sürülmüş

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından bu sabah düzenlenen ve 'Derman' adı verilen operasyonda büyük çoğunluğu kanser ilacı olan yaklaşık 5 bin paket sahte ilaç ele geçirildi.

Sahte kanser ilaçları piyasaya bile sürülmüş
10 Aralık 2013 Salı 13:58

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından bu sabah düzenlenen ve 'Derman' adı verilen operasyonda büyük çoğunluğu kanser ilacı olan yaklaşık 5 bin paket sahte ilaç ele geçirildi. Bazı eczanelere satışının yapıldığı belirlenen sahte ilaçların bir kısmının bazı ülkelerinden kaçak yollarla getirilmiş olduğu öğrenildi.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün bu sabah yaptığı operasyonun, yaklaşık bir yıl önce kanser ilacı üreten bir şebekeye yönelik çalışmasının sonucu olduğu öğrenildi. İlk 8 aylık çalışma sonunda bazı şebeke üyelerinin isimleri belirlendi. Ardından da şebekenin yapısı anlaşıldı. Yaklaşık 4 ay önce de teknik ve fiziki takip başlatıldı.

Operasyon birimi, bizzat Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından oluşturuldu ve birim dışında kimseye bilgi verilmedi. Adresleri belirleyen birim, bu sabah erken saatlerde 9 ilde operasyon düzenlendi. İstanbul'da 25 ilçede olmak üzere operasyonun genelinde toplam 80 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenlendi ve 56 şüpheli gözaltına alındı.

Sahte ilaç şebekenin, bazı ecza deposu ve eczanelere de sahte ilaç verdiği bilgisi dahilinde 6 ecza deposuna ve 20 eczaneye de baskın düzenlendi. Gözaltına alınan şüpheliler arasında bazı eczacılar ve ecza deposunda çalışan görevlilerin de bulunduğu öğrenildi.

Operasyonda ele geçirilen ilaçların büyük bölümünün Suriye, Irak, Mısır, İran, Libya, Azerbaycan gibi ülkelerden kaçak yollarla getirildiği ve İstanbul'da paketlendiği belirtildi.

Wall Street Journal gazetesinde Temmuz 2012 tarihinde Türkiye'nin sahte ilaç üretilen üs olarak gösterildiği bir haber sonrasında sahte ilaç şebekelerine yönelik çalışmalara hız verildiği öne sürüldü. Yayınlanan haber üzerine sahte ilaç üreten şebekelere yönelik 2 büyük operasyon düzenlendiği belirtildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×