Sağlık Bakanlığı: Kürtajda ailenin isteği ve sağlık durumu gözetiliyor

Sağlık Bakanlığı bugün bir gazetede yayımlanan ‘Kürtaj olmak isteyen kadınlara hastanenin yanıtı: Senin bedenin benim kararım’ başlıklı haber ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı: Kürtajda ailenin isteği ve sağlık durumu gözetiliyor
19 Şubat 2014 Çarşamba 20:03

Sağlık Bakanlığı bugün bir gazetede yayımlanan ‘Kürtaj olmak isteyen kadınlara hastanenin yanıtı: Senin bedenin benim kararım’ başlıklı haber ile ilgili olarak açıklama yaptı. Bakanlık, tüm hastanelerde 10 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaj, ailenin isteği ve sağlık durumu gözetilerek yapılmakta olduğunu ifade etti.

Türkiye’de kürtajın, ‘Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyon Hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesine İlişkin 18/12/1983 tarih ve 18255 sayılı Tüzük’ çerçevesinde uygulandığını belirten Sağlık Bakanlığı, gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar kadının sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde, kadının ve evliyse eşinin rızası ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca kürtaj yapıldığı kaydedildi.

Mevzuat kapsamında yer alan hükümler çerçevesinde tüm hastanelerde 10 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaj ailenin isteği ve sağlık durumu gözetilerek yapılmakta olduğunu belirten Bakanlık, açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Haberde yer alan 'Yasaya göre 10 haftaya kadar eş rızası aranmadan kadının kürtaj hakkı var' ifadesi doğru değildir. 1983 yılından beri yürürlükte olan 2827 Sayılı Nüfus Planlaması Hakkında Kanunun 6. Maddesi 'Gebeliğin Sona Erdirilmesinde İzin' hususunu düzenlemektedir. Bu maddeye göre kadın evli ise eşin rızası da aranmaktadır. Ayrıca Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, haberde yasal süre içinde kürtaj yapmadığı iddia edilen hastanelerle ilgili bir inceleme başlatmıştır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×