Prof. Dr. Yunus Söylet'e fahri doktora

Bulgaristan Bilimler Akademisi, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’e fahri doktora verdi. Doktoranın, bilimsel ve yöneticilik kariyerindeki başarıları, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki akademik ve bilimsel işbirliğindeki...

Prof. Dr. Yunus Söylet'e fahri doktora
28 Mayıs 2014 Çarşamba 13:03

Bulgaristan Bilimler Akademisi, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’e fahri doktora verdi. Doktoranın, bilimsel ve yöneticilik kariyerindeki başarıları, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki akademik ve bilimsel işbirliğindeki çabaları, bilimin gelişimi ve inovasyonları noktasındaki katkılarından dolayı Yunus Söylet’e verildiği belirtildi.

Prof. Yunus Söylet, düzenlenen törende Fahri Doktora Belgesi’ni Bulgaristan Bilimler Akademisi Başkanı Stefan Vodenicharov’dan aldı.

Bulgaristan Bilimler Akademisi cüppesini giyen Yunus Söylet, törendeki konuşmasına aldığı ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Söylet, “Fahri doktora ile ödüllendirildiğim ve bu ödülü böyle saygın ve seçkin bir akademik grubun üyelerinden aldığım için şeref ve onur duyuyorum. Kökleri Balkanlarda olan bir ailede doğmuş olduğumdan dolayı bu ödülü burada almanın benim için özel bir mutluluk kaynağı olduğunu ifade etmek isterim. Yakın geleceğimizi sağlam temellerle inşa etmek için bu dünyanın ortak güzel bir parçası olmak bize önemli bir imkan sağlıyor. Yüksek öğretim alanında olduğumuz için diğer eğitim kurumlarından çok daha fazla sorumluluğa sahibiz. Çünkü farklı insanlar, farklı toplumlar ve kültürler arasındaki en sağlam köprü bir tek bilim ile kurulur. Bunun için çaba göstermeli ve çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Törene, Türkiye Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, 2008-2012 yılları arasında Bulgaristan Bilimler Akademisi Başkanlığı yapmış olan Prof. Nikola Sabotinov, Bulgaristan Bilimler Akademisi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Blagovest Sendov ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Tören sonrasında Yunus Söylet onuruna Türkiye Sofya Büyükelçiliğinde bir yemek düzenlendi.

CİHAN

Prof. Dr. Yunus Söylet'e fahri doktora


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×