Prof. Dr. Cüceloğlu: Hatasız geçen gün öğrenmeden geçen gündür

İletişim uzmanı Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, çocukların gelişim sırasında hata yapmamalarının beklenmesinin yanlış kanı olduğunu belirterek, “Hatasız geçen gün öğrenmeden geçen bir gündür.

Prof. Dr. Cüceloğlu: Hatasız geçen gün öğrenmeden geçen gündür
17 Şubat 2014 Pazartesi 14:23

İletişim uzmanı Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, çocukların gelişim sırasında hata yapmamalarının beklenmesinin yanlış kanı olduğunu belirterek, “Hatasız geçen gün öğrenmeden geçen bir gündür. İnsanoğlu hata yaparak öğrenir.” dedi.

Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Kadın Platformu, bu kez Adana Final Okulları’nın da desteği ile düzenlediği toplantıda Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nu üyelerle buluşturdu. Prof. Dr. Cüceloğlu, Adana Final Okulları Tiyatro Salonu’nda yapılan toplantıda, “Nasıl Bir Ana-Babasınız?” konusuna değindi. Yaşadığı bazı olaylardan örnekler veren Prof. Dr. Cüceloğlu, anlatımları sırasında dinleyicileri güldürürken düşünmeye yönlendirdi. Anne ve babaların, çocuklarını büyütürken korkuları ve umutları bulunduğunu kaydeden Prof. Cüceloğlu, çocukları hesaba almayan bir toplumun gelişemeyeceğini savundu. Korku ve umutlar içerisinde bazen ailelerin çocukların hata yapmasına dahi izin veremediğine dikkat çeken Prof. Cüceloğlu, “Çocuğunuzun hiç hata yapmasına izin vermezsiniz. Hata yaptığında telaşlanırsınız. Peki sonucunda ne olur? Çocuk hata yapmaktan korkar hale gelir. Hata yapan da güçlü olmaz. Sürekli onu takip etmek, hata yapmamasını istemek yanlış. Hatasız geçen gün öğrenmeden geçen bir gündür. En çok hata yapan en çok kazanır. Çocuğunuz hata yapmıyorsa sizde bir aksaklık var demektir. İnsanoğlu hata yaparak öğrenir, hata yapmaktan korkan gelişemez.” diye konuştu.

Prof. Dr. Cüceloglu’na verdiği bilgiler için teşekkür eden Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, çocukların bir ülkenin geleceğinde önemli bireyler olduğunu, bu noktada, onların gelişiminde her ince detayın düşünülmesi ve onlara önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Sakarya, günün anısına Prof. Dr. Cüceloğlu’na teşekkür plaketi verdi.
CİHAN

Prof. Dr. Cüceloğlu: Hatasız geçen gün öğrenmeden geçen gündür


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×