Polis sevgisi küçük yaşta çocuklara aşılanıyor

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü, çocukların küçük yaşlarda polis sevgisini kazanması için proje hazırladı.

Polis sevgisi küçük yaşta çocuklara aşılanıyor
11 Aralık 2013 Çarşamba 17:08

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü, çocukların küçük yaşlarda polis sevgisini kazanması için proje hazırladı.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından ana sınıfı öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan ‘Gelecek Sizsiniz’ projesiyle bir yıl boyunca 3 bin 166 öğrenciye ulaşılacak. Şu ana kadar 15 okulda ana sınıfı öğrencilerine polisin göreviyle ilgili sunum yapıldı. Çizgi film karakterleri eşliğinde çocuklara trafik ve doğru davranış kurallarıyla birlikte polisin görevleri anlatılıyor.
Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan protokolle başlatılan projeye Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim dalında görevli öğretim üyeleri destek veriyor. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, anasınıflarında öğrenim gören çocuklara yönelik sokağa, parka, evlerinin bahçelerine çıktıklarında dikkat etmeleri gereken kurallar, evlerinin kapısı çalındığında nasıl hareket etmeleri gerektiği, sokakta maruz kalabilecekleri tehlikeler karşısında davranış tarzları, tanımadığı kişilerle konuşmamaları gerektiği hususlarını içeren doğru davranış kuralları ile trafik kurallarının çizgi film sunumu eşliğinde anlatıldığını kaydetti. Özgönül, “Bireyin kimliğinin şekillenmeye başladığı 5-6 yaş grubu ve anaokulu çağında eğitim öğretim gören çocuklarımızın teknolojinin ilerlemesine paralel olarak suç ve suç çeşitlerindeki artış ile birlikte, eğitimlerini herhangi bir suça karışmadan emniyetli bir ortamda tamamlamalarını sağlamayı hedefliyoruz. Diğer bir amaç ise küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızı trafik kuralları konusunda bilinçlendirmektir.” dedi.

“POLİSİDE SEVDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Özgönül, bu proje ile çocukları polisi sevdirmek, çocukların polisten çekinme duygusunu ortadan kaldırmak, polisin çocukları korkutan değil, kuşatan koruyucular olduğu hissini kazandırmayı da hedeflediklerini anlattı. Özgönül, “Çocuklara doğru davranışlar kazandıracak çalışmalar yapmanın yanında polislik mesleğini tanıtmak, polisin de içlerinden biri olduğu hissini yerleştirmek, çocuk gözünde olumlu polis imajı oluşturmak, Polis-Çocuk ilişkilerini geliştirerek saygılı, duyarlı ve bilinçli nesiller yetiştirmek amacıyla çizgi film kahramanları eşliğinde eğitici ve bilgilendirici sunumlar hazırlanmıştır.” diye konuştu. Proje sonrasında çalışmalar analiz edilerek rapor halinde ilgililere sunulacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×