Osmanoğlu ailesinin acı günü

33. Osmanlı padişahı Sultan 5. Murad Han’ın kızı Fatma Sultan’ın oğlu merhum Sultanzade Celal Refik İris’in eşi Telgüzar İris (88) kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Osmanoğlu ailesinin acı günü
07 Ocak 2014 Salı 15:03

33. Osmanlı padişahı Sultan 5. Murad Han’ın kızı Fatma Sultan’ın oğlu merhum Sultanzade Celal Refik İris’in eşi Telgüzar İris (88) kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye Osmanoğlu ailesinden çok sayıda kişi de katıldı.

Merhum Sultanzade Celal Refik İris’in eşi Telgüzar Hanımefendi, felç geçirmesi sebebiyle bir süredir tedavi altında bulunduğu Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün hayatını kaybetti. 1926 yılında Sofya’da doğan Telgüzar İris’in 1944’te sürgün sırasında Sofya’da tanıştığı Sultanzade Celal Refik İris ile olan evliliğinden Resan İris (58) isimli bir kızı ile Serra (35) ve Emirhan Deveci (23) isminde iki torunu bulunuyordu.

Telgüsar İris için Şişli Merkez Cami’sinde öğle namazına müteakiben cenaze namazı kılındı. Cenazeye Osmanoğlu ailesinden de pek çok kişi katıldı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TELGRAF GÖNDERDİ

Telgüzar İris’in çok sağlıklı biri olduğunu belirten kızı Resan İris, “Birden bire oldu. Aniden anneme felç geldi. 15 gündür hastanede tedavi görüyordu. Bir daha uyanmadı.” dedi. Resan İris Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kendilerine başsağlığı mesajı geldiğini de söyledi.

“Osmanoğlu ailesinden birini daha kaybettik.” diyen Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahlarından Abdülhamid Han’ın 4. Kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, “Kendisi biraz rahatsızdı. Allah geride kalanlara uzun ömürler versin. En son aile toplantısı olmuştu. Orada görüşmüştük. Allah mekanını cennet etsin.” diye konuştu.

Sultan 5. Murad'ın torunu Osman Selahattin Osmanoğlu ise şöyle konuştu: “Telgüzar Hanım Bulgaristan doğumlu. Onun eşi benim büyük babamla kardeş çocuklarıydı. İkisi de Sultan 5. Murat’ın torunları olurlar. Benden iki nesil büyüktür. Allah rahmet eylesin.”

Telgüzar İris'in cenazesi namazın ardından Topkapı Aile Kabristanlığı’na defnedildi.
CİHAN

Osmanoğlu ailesinin acı günü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×