Okullarının tavanı çöken öğrenciler, eylem yaptı kaymakamlığa girmek istedi

Ereğli Lisesi'nde meydana gelen tavan çökmesinden sonra okulun ikili eğitime geçmesini protesto eden öğrenciler, kaymakamlık binasına girmek istedi.

Okullarının tavanı çöken öğrenciler, eylem yaptı kaymakamlığa girmek istedi
21 Şubat 2014 Cuma 16:23

Ereğli Lisesi'nde meydana gelen tavan çökmesinden sonra okulun ikili eğitime geçmesini protesto eden öğrenciler, kaymakamlık binasına girmek istedi. Polis tarafından engellenen öğrenciler, kaymakamlık binasından okula kadar yürüdü.

Ereğli Lisesi B Blok 10/A sınıfında 3 gün önce tavan çökmesi meydana geldi. Bu gelişme üzerine B Blok eğitime kapatıldı, A Blok'ta ikili eğitime geçildi. Bu duruma tepki gösteren yaklaşık 250 öğrenci velisi ve 750'ye yakın öğrenci, Kaymakam İbrahim Çay ile görüşmek için kaymakamlık binasına girmeye çalıştı. Polis engeli ile karşılaşan öğrenciler, 'Son söz öğrenci', 'Tabletli değil bilimsel eğitim' şeklinde slogan attı. Öğrenciler, yaklaşık 1 kilometrelik yolu sloganlar eşliğinde yürüyerek okula geldi. Okula girişte gazetecilerin "Neden Böyle bir eylem yaptınız?" sorusunu cevaplayan öğrencilerden Merve Meral "Çok zor şartlar altında eğitim görüyoruz. Olmaz ki böyle." diye konuştu.

Okul bahçesinde toplanan öğrenciler, öğleden sonra ilk derse durumu boykot etmek için girmeyeceklerini, ikinci derse ise gerçek öğrenci olarak gireceklerini söyledi.

SİSTEMİMİZİN DEĞİŞMESİNE TEPKİ VERMEK İSTEDİK

Öğrencilerden Mehmet Türkan Özcan, sistemin değişmesine tepki vermek istediklerini söyledi. Özcan, "Bu tepkinin nedeni, sistemimizin bize sorulmadan değiştirilmesi. Biz öğrenciler olarak buna tepki gösteriyoruz. Biz bunun yanlış olduğunu, bize sorulmadan neden değiştiğini sorguluyoruz. Biz sorgulayan öğrencileriz. Türkiye'de bunun böyle olması gerekir. Biz bunu başlattık." dedi.

Bazı kız öğrenciler, ikili eğitime geçtiklerinde öğrenci arkadaşlarından ayrılacaklarını, bunu istemediklerini söyledi.

Öğrencilerin eylemine destek veren velilerden Nilüfer Çiv, "Benim çocuğum Merkez Anadolu Lisesi'ni kazandı. Burada okuyor. Şu ana kadar vali, kaymakam yok muydu bu okulun bozulduğunda. O beton çocukların üzerine de düşebilirdi. Neden bunun kontrolü yapılmıyor? Neden? Bizim çocuklarımızın suçu ne? Şimdi hepsi bir anda eğitim alacak. Sabah kaçta kalkıp gidecek benim çocuğum? Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Kaç senelik bina. Önce okullarını yapsınlar. Okulun tavanı dökülüyor. Bu durum akşam olmasaydı belki de kaç tane çocuğumuz ölürdü. Bundan kim sorumlu?" şeklinde konuştu.

BEN YAPTIM OLDU DÜŞÜNCESİNDEN VAZGEÇİLMELİ

Eğitim-İş Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran, okulun bu durumda eğitim vermesinin sakıncalı olduğunu söyledi. Başara, "Ereğli Lisesi'nin binasında bir çökme nedeniyle gördüğünüz B Blok kapatıldı. İçerisinde Ereğli Lisesi'nin sınıfları vardı. Pek çok da öğrencisi var. Öğrencilerin tamamının A Blok'a alınması Milli Eğitim tarafından kararlaştırıldı. A Blok'ta Merkez Anadolu Lisesi ve Turizm Lisesi var. Her iki okulun öğrencileri tam gün eğitim görüyor. Ereğli Lisesi öğrencileri geldiği an okulda yaşanacak sıkıntı, eğitim öğretim ortamını etkileyecek. Çünkü ikili eğitime geçilmiş olunacak. Sabah 7.00 gibi okul başlayacak, akşam 7.00'ye kadar neredeyse devam edecek. Teneffüsler beşer dakikaya inecek. Çocukların böyle karmaşık ortamda bilimsel bir eğitim alması mümkün olmayacak. Küçük odalar bile sınıf haline getirilmeye çalışılıyor. Burada oluyor mümkün değil, ben yaptım oldu anlayışını değiştirmeleri lazım." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler dağıldı.

Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü asayiş ekipleri ile ve Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekipleri okul önünde güvenlik önlemi aldı. CİHAN

Okullarının tavanı çöken öğrenciler, eylem yaptı kaymakamlığa girmek istedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×