Muğla'nın ilk kapalı böbrek ameliyatı Fethiye'de yapıldı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan devlet hastanesinde ilk defa kapalı böbrek ameliyatı gerçekleştirildi.

Muğla'nın ilk kapalı böbrek ameliyatı Fethiye'de yapıldı
14 Şubat 2014 Cuma 16:33

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan devlet hastanesinde ilk defa kapalı böbrek ameliyatı gerçekleştirildi. Yapılan ameliyat sonrasında böbreklerindeki taş alınan hasta, ertesi gün taburcu edilerek gündelik hayatına geri döndü.

Henüz sınırlı sayıda uygulanan yöntem Fethiye Devlet Hastanesi'nde uygulanmaya başlandı. Üroloji uzmanları Dr. İnan Alışır ve Dr. Sedat Gök koordinesinde Muğla'da ilk kez Retrograd Intrarenal Cerrahi (RIRC) yöntemi ile kapalı böbrek taşı ameliyatı yapıldı. Yapılan ameliyat sonrasında hasta bir gün sonra taburcu edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan üroloji uzmanı Dr. İnan Alışır, ağrısız ve hasta açısından son derece konforlu bir yöntem ile yapılan ameliyat sonrası iyileşme sürecinin kısaldığını ve gündelik hayata dönüşün kısa sürede sağlandığını aktardı. Bu ameliyat yönteminde 2,5 mm çapında endoskopik bir cihaz olan Fleksibl Üreterorenoskop ve taş kırıcı lazer cihazı kullanıldığını belirten Alışır, "Fleksibl Üreterorenoskop ile doğal idrar kanalından girilerek herhangi bir kesi, kanama olmadan böbreğe kadar ulaşılmakta ve böbrek içindeki taşlar bu ince Fleksibl Üreterorenoskopun içinden geçen lazer ile kırılıp parçalanmaktadır. Muğla ilinde yalnızca hastanemizde yapılabilen bu ameliyat sayesinde, birçok böbrek taşı hastasının artık Antalya veya Izmir’e gitmelerine gerek kalmamıştır." dedi.

CİHAN

Muğla'nın ilk kapalı böbrek ameliyatı Fethiye'de yapıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×