Mudanyalı mübadillerin eserleri Yunanistan'da sergilendi

Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker ve beraberindeki 7 kişilik bir grup, Türk-Yunan nüfus mübadelesi döneminde Bursa'nın Mudanya ilçesinden giden Rumlar tarafından Yunanistan'ın Halkidiki bölgesinde kurulan Nea Moudania’da...

Mudanyalı mübadillerin eserleri Yunanistan'da sergilendi
02 Temmuz 2014 Çarşamba 10:43

Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker ve beraberindeki 7 kişilik bir grup, Türk-Yunan nüfus mübadelesi döneminde Bursa'nın Mudanya ilçesinden giden Rumlar tarafından Yunanistan'ın Halkidiki bölgesinde kurulan Nea Moudania’da bu yıl 35.’si düzenlenen Deniz ve Sardalye Festivali’ne katıldı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle "Ben bir mübadil torunuyum" projesi kapsamında Yunanistan’da sergi açan Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği ve beraberindeki grup, Nea Moudania’da büyük ilgi gördü. Aralarında Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Biçer’in yanı sıra Bursa Edirneliler Derneği kurucu başkanı Ahmet Güneş, Mudanya ve Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Metin Uyanık, Mudanya Belediye Meclisi eski üyesi Ercan Samastı, Mudanya Turizm Otelciler Birliği 2. Başkanı Esman Nejdet Şen ve Mudanya Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Gerçekçi’nin de hazır bulunduğu heyet, Mudanyalı mübadillerin ilçedeki 100 yıllık Rum evlerinin ahşap parçalarına üzerine işlediği resim, yazı ve eşyaları sergiledi.

MÜBADİLLERİN STANDINA YOĞUN İLGİ

Nea Moudania Kültür Sanat Derneği’nin hazırladığı iki stantta, Mudanyalı mübadillerin doğadan sanata Türk-Yunan dostluğu, kardeşlik ve barış adına oluşturulan 30’u aşkın eser yoğun ilgi gördü. Stantta, Türkçe, İngilizce ve Yunanca dillerinde hazırlanan Mudanya’nın tanıtım kitabı da dağıtıldı.

Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker, Başbakanlık Tanıtma Fonu Temsilciliği desteğiyle sürdürülen projeyle mübadele ruhunu yeniden yaşatmayı amaçladıklarını söyledi. Barış kültürünün yerleşmesi için çaba harcadıklarını kaydeden Türker, projenin işlerliğinde kendilerine destek olan Mudanya Turizm Otelciler Birliği ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Nea Moudania Belediyesi ve Nea Moudania Kültür ve Sanat Derneği yöneticilerine de teşekkür etti.

NEA MOUDANİA BELEDİYESİ’NE ZİYARET

Heyet daha sonra, Nea Moudania Belediye Başkanı Damianos El. İordanidis ve Başkan Yardımcısı Kosmas Pandakas ile görevi 1 Eylül’de teslim alacak olan yeni Belediye Başkanı Manolis Karas’ı makamında ziyaret etti.

Mudanya Belediyesi ile 2001 yılından bu yana sürdürdükleri kardeş şehir ilişkilerine dikkati çeken Nea Moudania Belediye Başkanı Damianos El. İordanidis, ekonomik krizden dolayı son yıllarda Türkiye’ye gelemediklerini ancak en kısa zamanda yeniden Mudanya’ya gelmek istediklerini söyledi.

İKİNCİ FAALİYET GİRİT ADASI’NDA

Bu arada, ‘Ben bir mübadil torunuyum’ projesinin ikinci faaliyetinin ise, önümüzdeki ay içerisinde Girit Adası’nın Liman kentinde gerçekleşeceği ve burada göç yollarında dedelerinin çektiği zorlukların anlatacak bir resim sergisinin açılacağı öğrenildi. CİHAN

Mudanyalı mübadillerin eserleri Yunanistan'da sergilendi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×