MHP'li Günal, EXPO 2016 Antalya çalışmalarını Meclis'e taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Antalya Milletvekili Doç.Dr. Mehmet Günal, EXPO 2016 Antalya çalışmalarını Meclis'e taşıdı.

MHP'li Günal, EXPO 2016 Antalya çalışmalarını Meclis'e taşıdı
11 Mart 2014 Salı 14:23

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Antalya Milletvekili Doç.Dr. Mehmet Günal, EXPO 2016 Antalya çalışmalarını Meclis'e taşıdı. MHP'li Günal, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde EXPO Antalya 2016 çalışmalarıyla ilgili yazılı cevaplaması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na 8 soru sordu.

Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Dünya Botanik Exposu'nun EXPO 2016 Antalya adıyla 'Çiçek ve Çocuk' teması üzerine Türkiye'de düzenleyeceğini belirten Milletvekili Günal, bu bağlamda Antalya'nın hazırlanması için diğer kurum ve kuruluşlar ile ilgili eş zamanlı çalışılması gereken konu başlıkları olduğunu ifade etti.
Milletvekili Günal, bunların EXPO 2016 Antalya'da yapılacak alanın hazırlanması, Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BIE) taahhüt stratejiye uygun mühendislik hizmetlerinin, altyapılarının, dış otopark ve iç yollarının, teknoloji ve ülke adalarının, ortak alanların ve ülkelere teslim edilmeye hazır üst yapının imalatının tamamlanarak bitirilmesi gerektiğini kaydetti.

Kent merkezinde ulaşım planlarının yapılması, karayolu, denizyolu, raylı sistemle yeni ulaşım akslarının açılması ve mevcut yolların iyileştirilme çalışmalarının 2016 Nisan ayına kadar bitirilmesi gerektiğini hatırlatan Günal, ülkelerin ve kuruluşların getirilmesi, BIE'ye verilen Antalya Projesi'nde 100 ülkenin katılımı, ayrıca 30 büyük kuruluşun bahçe hazırlamaya davet edilmesinin öngörüldüğünün iyi bilinmesi gerektiğini dile getirdi. Günal, "Kolay bir hedef olmadığı, 1960 yılından bu yana yapılan A1 Kategorisinde Botanik EXPO'larda en yüksek katılımın 44 ülke olmasından anlaşılmaktadır. EXPO 2016 Antalya için 3 milyon yabancı, 5 milyon yerli toplam 8 milyon ziyaretçi öngörülmektedir. Hollanda'da yapılan Botanik EXPO 2012 VENLO toplam 2 milyon 48 bin ziyaretçi çekebilmiştir. Üstelik Venlo, Hollanda – Almanya sınırında 30-40 milyon yüksek gelirli ve fuar sergi, müze, Expo ziyaretlerini hayat tarzı edinmiş nüfusa hitap etmesine ve ulaşım imkanlarının kolaylığına rağmen sayı bu noktada kalmıştır." dedi.

GÜNAL: 8 MİLYON ZİYARETÇİ SAYISINI GERÇEKÇİ BULMUYORUZ

Günal, Botanik EXPO 2012 Venlo'ya gelen ziyaretçi sayısını hatırlatarak Bakan Mehdi Eker'e şu soruları sordu: "EXPO 2016 Antalya'nın yapılacağı alan üzerindeki çalışmalar ne aşamadadır? Gerekli alt ve üst yapı çalışmaları zamanında yetiştirilebilecek midir? EXPO 2016 Antalya için yapılması planlanan, Batı Çevre Yolu, Doğu Çevre Yolu, Kuzey Çevre Yolu ve Aksu - Alanya Karayolu sinyalli kavşak azaltılması ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Expo 2016 Antalya fuar alanına yapılması planlanan 'Raylı Sistemin' yapımı ile ilgili çalışmalar ne aşamadadır? Somut adım atılmış mıdır? Fuar alanına ulaşımı kolaylaştıracak deniz ulaşımı ile ilgili bir çalışma yapılmakta mıdır? Katılacak ülkelere bilgilendirme ve davetiyeler gönderildi mi? Takibi yapılmakta mıdır? Antakya'ya yurt içinden ve yurt dışından 8 milyon ziyaretçinin gelmesi hedeflenmektedir. Bunun için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Bu hedefi gerçekçi buluyor musunuz? 8 milyon ziyaretçiyi 180 gün içerisinde makul dağılımla gezdirebilecek misiniz? Bununla ilgili planlamanız ve çalışmanız var mıdır?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×