Menderes Türel: Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Askeriyim

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, öğrencilerle buluştuğu projede 'Mustafa Kemal'in askeri misiniz?' sorusuna, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin askeriyim' dedi.

Menderes Türel: Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Askeriyim
27 Mart 2015 Cuma 01:59

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 'Başkan Türel Gençlerle Buluşuyor' projesi kapsamında İstek Antalya Yeditepe Koleji'nde öğrencilerle buluştu. Başkan Türel bir öğrencinin 'Mustafa Kemal'in askeri misiniz?' sorusuna 'Atatürk, bu ülkeyi çağdaş uygarlık çizgisine taşıyacak bir hedefle ayağa kaldırmıştır. Ben Mustafa Kemal'in düşüncelerinin her süre ciddi destekçisiyim. Askerliğimi Türkiye Cumhuriyeti ordusunda yaptım. Türkiye Cumhuriyeti ordusunun askeriyim. Biz cemiyet şekilde birbirimizi saygı ile hoşgörü ile karşılayacağız' cevabını verdi.

'77 MİLYON ÇANAKKALE'Yİ GÖRMÜŞ OLSA BU SIKINTILARI YAŞAMAZDIK'

Çanakkale Şehitliğine gerçekleştirilen ziyaretlerin önemine yer veren Başkan Türel, 'Bugün 77 milyon Çanakkale Şehitliği'ni görmüş olsa, yaşadığımız sıkıntıların birçoğunu yaşamamış olurduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir toplumu nasıl birleştirdiğini, bu toplumun nasıl ulusal bütünlüğünü sağladığını fazla fazla daha iyi anlamış olurduk' biçiminde konuştu.

'BÜYÜKLERİN TECRÜBELERİNDEN İSTİFADE EDİN'

Başkan Türel konuşmasında dünyada satın alınmayan tek şeyin deneyim olduğunu belirterek, 'Bugün öğretmenler ve aileleriniz bir şey söylüyorsa bunu geçmiş tecrübeleri ile söylüyorlar. Çok okuyorsunuz, bilgili gençlik olmak fazla fazla ciddi bir şeydir fakat deneyim size bilgili toplumun ferdi olarak, ilerde değişik bir yatırım sağlar. Tecrübe yaşamadan öğrenilmez. Büyüklerin tecrübelerinden istifade etmeye çalışın' dedi.

'ATATÜRK'E HİZMET MEMLEKETE HİZMET'

18 Mart Çanakkale destanının yazıldığı günlerin sene dönümünü yaşadıklarını ifade eden Başkan Türel, 'Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk iri bir destana imza atmıştır. Yokluk arasında o dönem, o destan yazılmış. Yaralı bulunan hasım askerleri Mustafa Kemal'in askerleri yönünden tedavi edilmiş. Cumhuriyet pratik elde edilmedi. Zorluklarla bu kazanımı sağladık. Biz her süre her yerde Cumhuriyet'e sahip çıkmalıyız derken, geçmişte almış olduğumuz tecrübelere dayalı şekilde bunu anlatım ediyoruz' dedi.

'SİYASİ BİR HIRSIMIZ YOK'

Demokrasisi gelişen devletlerin güçlendiğine dikkat çeken Başkan Türel, 'Demokrasisi en diri bulunan ülke, ekonomik şekilde da en diri oluyor. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu şekilde demokrasiyi bu ülkeye getiriyorken, bugünleri işaret etmiş ve 'Muassır medeniyet' demiştir. Atatürk'e hizmet, bu memlekete hizmet etmekle olur. Biz bugün gece gündüz çalışıyorsak sizlere daha iyi bir yurt teslim etmek için çalışıyoruz. Siyasi hırsımız yok. Tek hırsımız, bir tek arzumuz mevcut o da gençliğe daha iyi bir Türkiye hediye etmektir' diye konuştu.

'18 MART'I İNSANLARIMIZIN NEDEN ŞEHİT OLDUĞUNU İDRAK EDEREK ANLARIZ'

Büyükşehir Belediyesi şekilde süre vakit gençleri Çanakkale'ye götürdüklerini de dile getiren Türel şöyle konuştu: Bugün 77 milyon Çanakkale Şehitliği'ni görmüş olsa, yaşadığımız sıkıntıların birçoğunu yaşamamış olurduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir toplumu nasıl birleştirdiğini, bu toplumun nasıl ulusal bütünlüğünü sağladığını fazla fazla daha iyi anlamış olurduk. Gidin bakın şehitliğimize, Türk Ahmet de orada yatıyor, Kürt Mehmet de, Laz Temel de, Çerkez Hasan da orada yatıyor. Bunların tamamı bizim mezhebimiz ayrı, etnik kökenimiz ayrı dememişler. Bu yurt toprakları için ölüme gitmişler. 18 Mart'ın önemini yalnızca şehitlerimizin anıtına çelenk sunmakla, bir dakikalık saygı duruşu ile idrak edemeyiz. 18 Mart'ın önemini o insanlarımızın sebep şehit olduğunu idrak ettiğimizde anlarız.

ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE YEMEK YEDİ

Konuşmanın arkasından öğrenciler Başkan Türel'e parasız internet bağlantısından Antalyaspor'a, toplu taşımadan eğitime verilen desteğe kadar merak ettikleri soruları sordu. Başkan Menderes Türel, daha sonra okulun muhtelif branşlarında dereceye giren öğrencilere plaket verdi. Türel, okulu gezerek, öğrencilerle ortak yemek yedi.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×