Mardinli işadamlarından Kuzey Irak çıkarması

Mardinli işadamları tarım fuarı kapsamında Kuzey Irak’a iş gezisi düzenledi. Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna başkanlığında; Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, Organize Sanayi Bölgesi...

Mardinli işadamlarından Kuzey Irak çıkarması
30 Nisan 2014 Çarşamba 16:43

Mardinli işadamları tarım fuarı kapsamında Kuzey Irak’a iş gezisi düzenledi. Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna başkanlığında; Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu üyesi Şükrü Karaboğa, Tarım İl Müdürü M.Salih Söğüt, Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Hüseyin Kahraman, Erbil Kentinde yaşayan iş adamı ve sanayici eski GÜNSİAD Başkanı Bedrettin Karaboğa ve Zümrüt Fuarcılık'tan yönetici asistan Meryem Çelik’ten oluşan heyet Kuzey Irak’ta fuar tanıtım çalışmasına katıldı.

Heyet, K.Irak’ın Erbil kentinde ilk olarak Türkiye Ticaret Ataşesi Sayer Erbil, ardından Başkonsolos Akif Akın ile görüştü. Akif Akın geçmişte bazı sıkıntıların yaşandığına dikkat çekerek, büyük ve afaki sözler yerine gerçekçi olmanın gerekliliğine değindi. Akın, “Güneydeki istikrarsızlıklar dikkatleri buraya çekiyor. Avrupa ülkelerinin de dikkatlerini çekmeye başladı. Ticaretimizi yaparken iki kardeş ülke olmamızın da dikkate alınması lazım. K.Irak'ta iki bin 800 dolayında yabancı firma var. Bunların yüzde 50 Türk firması. Yüksek bir ticari potansiyel var. Buradaki insanlar Türkiye’yi seviyor, Türkiyeli işadamlarıyla ticaret yapmak istiyor. En pahalı Türk malları olmasına rağmen tercih ediliyor bunun değerini ve kıymetini bilmek lazım” dedi.

K.Irak Ticaret Odası Başkan Vekili Soran Abdülaziz de, Mardin heyeti ile Ticaret Odası kabul salonunda görüştü. Mardinli işadamlarına çok güvendiklerini, bölgesel yapı içerisinde Mardinli işadamlarının farklı bir yerlerinin olduğunu söyledi. Habur Sınır Kapısı'nda işlerin yavaş yürüdüğünden rahatsızlık duyduğunu ifade eden Soran Abdülaziz, Türkiye tarafında çalışan memur sayısının çoğaltılması gerektiğine inandığını bildirdi.

TİCARET RAKAMLARINI KATLAMAK MÜMKÜN

Türkiye’den son bir yıl içerisinde 13 milyar dolarlık bir ithalat yapıldığını sözlerine ekleyen Soran Abdülaziz “Kapılar tam kapasite ile işletilirse, hatta yeni bir köprü yapılırsa bu rakam 26 milyar dolara yükselebilir. Bunun katlanması iki ülkenin yaranına olacak. Türkiye tarafında çalışan sayısı az. Bunun arttırılması, dinlenen memurların yerine yedeklerin hizmeti yürütmesi durumunda araç kuyruğu diye bir şey kalmaz. Biz Türkiye ile ticaret hacmimizin gelişmesini istiyoruz. Bizim kültürel değerlerimiz, yaşam tarzımız aynı. Avrupalı tüccarlarla çok iyi anlaştığımızı söyleyemeyiz. Türkiye’ye gelirken kendi memleketimize gelmiş gibi hissediyoruz kendimizi. Sınır kapısında karşılaştığımız sıkıntılardan dolayı Mardin’e gelemiyoruz. Mardin’in zengin bir tarihi yapısı olduğunu da biliyoruz. Burada 30 bin Türk yaşıyor. Mardin’de açılacak fuara memnuniyetle geleceğiz." şeklinde konuştu.

Sanayi Bakanı Sinan Çelebi de Mardin heyetini makamında kabul ederek, gereken her desteğin verileceğini söyledi. Tüccar ve işadamlarının fuara katılımları için çaba göstereceğini söyleyen Çelebi “ Şartlar uygun olursa ben de fuara geleceğim. Mardin’i gezmeyi çok istiyorum" şeklinde konuştu.

Daha sonra Erbil Tarım Bakanlığı Müsteşarı Dr.Enver Omar ile görüşen heyet, Duhok kentinde de Tarım Bakanlığı, ticaret odası yetkilileriyle görüşmeler yaparak fuara davet etti.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artması, tüccarların ortak değerler etrafında buluşturulması ve kaynaştırılmasının başlatılan çözüm sürecine de katkı sağlayacağını söyleyen Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, “Tüccarlarımızı buluştururken, ortak değerlerimizi ticaret ile güçlendirirken, başlatılan çözüm sürecine de katkı sağlamış olacağız. Kuzey Iraklı tüccarlarımızı, işadamlarını Mardin’de Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nda görmek istiyoruz. Mardin aynı zamanda bir turizm şehridir. Geçtiğimiz yıl 450 bin dolayında yatılı turist ziyareti gerçekleşti. Bu yıl hedeflerimiz daha büyük. Iraklı kardeşlerimizi Mardin’i gezmeye, görmeye davet ediyoruz. Hayran kalacaklar.”

Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı OSB Başkan Vekili Nasır Duyan ziyaretin çok güzel ve anlamlı geçtiğini belirterek “ Ziyaretlerimiz çok olumlu geçti. Amacımıza ulaştığımıza inanıyorum. K.Irak ile devam eden ticari ilişkilerimizin gelişmesine vesile olacak bir ziyaret oldu” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı ve Sanayici Şükrü Karaboğa ziyaretin amacına ulaştığını söyledi. Karaboğa “ Geçmişe dayalı ticari ilişkilerin ve dostlukların ziyareti anlamlı hale getirdi. Amacımıza ulaştık. K.Iraklı işadamları ve tüccarlara her zaman kapılarımızın açık olduğu mesajını verdik. Gelişmelerden memnunuz.” şeklinde konuştu.

Mardin’de 8-11 Mayıs tarihleri arasında Mardin Hava Limanı bitişiğinde MOVA Parkta Zümrüt Fuarcılık tarafından düzenlenen ve Mardin Valililiği, Mardin Sanayi ve İşadamları Derneği Organize Sanayi Bölgesi ve Ticaret odası tarafından destelenen “Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda Ve Hayvancılık Fuarı”na 120 dolayında firma katılması bekleniyor.

CİHAN

Mardinli işadamlarından Kuzey Irak çıkarması


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×