LYS’den çıkan öğrenciler edebiyat sorularının zorluğundan yakındı

Üniversite adaylarının girdiği Lisans Yerleştirme Sınavları'nın son oturumu olan Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) tamamlandı.Türkiye'de 81 il merkeziyle Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava, 751 bin 454 aday katıldı. Sınav tek oturumda...

LYS’den çıkan öğrenciler edebiyat sorularının zorluğundan yakındı
22 Haziran 2014 Pazar 14:18

Üniversite adaylarının girdiği Lisans Yerleştirme Sınavları'nın son oturumu olan Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) tamamlandı.

Türkiye'de 81 il merkeziyle Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava, 751 bin 454 aday katıldı. Sınav tek oturumda uygulandı ve 120 dakika sürdü. LYS-3'te, Türk dili ve edebiyatı testi ile Coğrafya-1 testi yer aldı. Türk dili ve edebiyatı testinde 56 soru sorulurken, 85 dakika süre verildi. Bursa’da da öğrenciler içeride ter dökerken yakınları ise okul dışında heyecan yaşadı. Okul dışında çocuklarına okudukları dualarla destek veren aileler, büyük heyecan yaşadı. Sınavdan çıkan çocuklarını kucaklayan aileler, kendilerinin de büyük heyecan yaşadığını söyledi.

EDEBİYAT SORULARI ZORLADI

Bursa Osmangazi ilçesi Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi'nde yapılan sınavdan çıkan Hilal Aktaş, edebiyat sorularında zorlandığını belirterek, “Sınavım güzel geçti, çok da zor değildi sorular. Ancak daha çok edebiyatta biraz zorlandım.” dedi. Annesi Dilek Aktaş ise kızı Hilal’den daha çok heyecanlandığını belirterek, sınav sonuna kadar okul kapısında beklediğini söyledi.

Sınavdan çıkan Barbaros Aksın önceki sınavların aksine bu sınavın daha kolay olduğunu ancak edebiyatta zorlandığını belirtti. Tolga Ilgar, edebiyat sorularında daha çok zorlandığını belirterek, 5 tane boş bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Kübra Sinemacı, coğrafya sorularında daha çok zorlandığını anlatarak, “Sınavım güzel geçti, birkaç tane zorlandığım soru oldu onları da boş bıraktım. Coğrafyadan daha çok zorlandım. Edebiyat bana daha kolay geldi, çünkü geçen seneki soruları da çözmüştüm geçen seneye göre daha kolay geldi bana.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. Fatma Demirkaya da sınavın normal denemeleri gibi geçtiğini ifade ederek, diğer öğrencilerin aksine coğrafya sorularında zorlandığını söyledi. CİHAN

LYS’den çıkan öğrenciler edebiyat sorularının zorluğundan yakındı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×