KTO Başkanı Hiçyılmaz'dan üyelere EKAP uyarısı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, kamu ihale mevzuatında yapılan değişikliği hatırlatarak, ihaleye gireceklerin Elektronik Kamu Alımları Platformu'na (EKAP) kayıt zorunluluğu olduğunu duyurdu. Oda Başkanı...

KTO Başkanı Hiçyılmaz'dan üyelere EKAP uyarısı
15 Temmuz 2014 Salı 10:48

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, kamu ihale mevzuatında yapılan değişikliği hatırlatarak, ihaleye gireceklerin Elektronik Kamu Alımları Platformu'na (EKAP) kayıt zorunluluğu olduğunu duyurdu.

Oda Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, "7 Haziran 2014 tarihli ve 29023 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ve kamu ihale mevzuatında değişiklik öngören düzenlemeler çerçevesinde ihaleye katılmak isteyen; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişilerin, Ortak girişimlerde Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişi ortakların tamamının, EKAP’a kayıtlı olması zorunlu hale getirilmiştir." dedi.

Başkan Hiçyılmaz, söz konusu değişiklikler ile birlikte EKAP’a kayıtlı olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişilerin, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle ön yeterlik dokümanı veya ihale dokümanını satın alamayacağını ve dolayısıyla ihalelere de katılamayacağını belirtti.

Konunun önemine dikkat çeken Hiçyılmaz, "İhalelerde rekabet ve eşit muamele ilkesinin zedelenmemesi ve ihaleye katılmak isteyenlerin herhangi bir hak kaybına uğramaması için, EKAP’a kayıtlı bulunmayan gerçek ve tüzel kişilerin https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/Yetki/IstekliKaydi.aspx linki üzerin-den İhalelere Katılacak Gerçek ve Tüzel Kişilerin EKAP’ı Kullanımına İlişkin Protokol’ü oluşturup imzalayarak eki belgeler ile birlikte Kuruma göndermesi, gönderilen protokolün Kurum tarafından incelenmesi için gerekli süreyi de göz önünde bulundurarak söz konusu işlemleri en kısa sürede tamamlaması gerekmektedir." diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×