Kocaoğlu: Bakanlık planlarına karşı yasal mücadele veriyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu konut alanı ilan edildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan planlara karşı hukuk mücadelesi veren Mavişehirlilerle biraraya geldi.

Kocaoğlu: Bakanlık planlarına karşı yasal mücadele veriyoruz
09 Aralık 2013 Pazartesi 14:03

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu konut alanı ilan edildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan planlara karşı hukuk mücadelesi veren Mavişehirlilerle biraraya geldi. Kanuni ve haklı bir mücadele verdiklerini söyleyen Kocaoğlu, kimseden çekinceleri olmadığını, bu konuda siyasi bir duruş sergilemediklerini kaydetti. Amaçlarının yerel servetin ve şehrin korunması olduğunu ifade ederek, “Amacımız yeşilin, doğanın, sosyal donatı alanlarının korunması. Ben görev olarak bunu yapıyorum. Siz sivil toplum olarak bunu yapıp korumaya çalışıyorsunuz. Benim de belediye başkanı olarak doğru planlama yapmak gibi bir görevim daha var. Sadece belediyelerle değil, kentin kanaat önderleriyle, kent sakinleriyle kentimizi korumak durumundayız ama maalesef şu anda giderek çember daralıyor. Bu çemberin karşısında duracak tek güç var, halkla beraber direnmek. Benim sözüm söz, hep beraber direneceğiz, başka çare yok.” dedi.

Mavişehir’deki sitelerin temsilcileriyle yapılan toplantıya, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da katıldı. Başkan Kocaoğlu, Mavişehir'le hemen hemen göreve geldikleri günden bu yana uğraştıklarını belirterek, “Birçok planı bozdurduk. Sizler bozduruyorsunuz, biz bozduruyoruz. Karşıyaka Belediyesi de burası için dava açtı, biz de açtık. Böyle devam ediyor. Esas bilmemiz gereken konu şu: İzmir’de yaklaşık bir senedir, haftada üç dört tane büyük gayrimenkulün satış ilanına çıkılıyor ve onu resmî parselden AVM’ye, konuta dönüş teklifleri yağmur gibi geliyor. Hangisine dava açacağız, hangisini takip edebileceğiz, bunlar büyük bir çaba gerektiriyor. Şehircilik ilkelerine uyup sağlıklı bir kent kurarsak, o zaman İzmir’i kurtaracağız. 60 senede kirlettiğimiz kenti geri döndüreceğiz, sağlıklı bir şekilde çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara bırakacağız. Eğer biz de ranta kendimizi ve kenti mahkum edersek, gerekli alanları ayırmazsak, bu sefer 30 sene sonra yine aynı problemle karşılaşacağız.” diye konuştu.

‘SADE YASA DURDURAMIYOR’

Hukuk sisteminin iyice parçalandığını ileri süren Kocaoğlu, “Sade yasa durduramıyor. Sen akşam yasayı yürütmeye alıyorsun, sabah akşam ona da bir yasal kılıf bulup gece 12.00’de geçiriliyor. Bugün imarla ilgili çıkan yasaların hemen hemen yüzde 90’ı, İzmir’in durdurma kararlarını işlevsiz hale getirmek üzere kurgulanmış ve Parlamento’dan çıkarılmıştır. O zaman bir tek güç kalıyor, en büyük güç halkın direnişi. Adrese teslim veriyor, ona imar çıkarıyor. Şu arazinin imarını çıkarttığı zaman 20-30 misli fiyat artıyor. Kent rantı denilen şey de bu. Devlet eliyle, devlet erkini kullanılarak zenginleşme denilen şey bu. Biz bugüne kadar böyle bir karar vermedik. 10 senedir belediye başkanlığı yapıyorum. Zaten ilçe belediyelerinin yetkisi yok.” dedi.

Mavişehirlileri temsilen toplantıya katılan 2. Etap Yönetim Kurulu Başkanı Siteler Birliği Sözcüsü Kahraman Turumtay ise, “Başkanımızın düşüncesiyle yüzde 100 beraberiz. Sizi yanımızda görmek en büyük gücümüz olacak. Bütün burada yaşayan vatandaşlar, bölgenin yeşil alan olması yönünde çabasını, bütün enerjisini sarf ediyor. Şehircilik Bakanlığı’nın kendi hakları ile yaptığı bir plan oldu bu. Açıkçası bu plan, şimdiye kadar burada gördüğüm en kötü plandı.” şeklinde konuştu.

Toplantıya Mavişehir Mahallesi Muhtarı Gürol Küçükgörür, Albatros Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdemir, 1. Etap Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelten, Villar 3. Ada Yönetim Kurulu Başkanı Taner Olgun, Villalar 2. Ada Yönetim Kurulu Başkanı Enis Topçuoğlu, 2. Etap Yönetim Kurulu Üyesi Birol Meraklı, 1. Etap Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Sural, 2. Etap Denetim Kurulu Başkanı Rıdvan Tulunay, Çevre Platformu Üyesi ve Sözcüsü Hülya Yalçın, Çevre Platformu Üyesi Münevver Akıllı, Çevre Platformu Üyesi Dinçay Özgen, açılan bütün davalara katılan Denetim Kurulu üyeleri Yalçın Öznamlılar ve Ayhan Ünal ile 2. Etap Yönetim Kurulu Üyesi Öncel Erbaytan da katıldı. CİHAN

Kocaoğlu: Bakanlık planlarına karşı yasal mücadele veriyoruz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×