Koca: Basın halkın talep ve beklentilerini yansıtıyor

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, basının, toplumu bilgilendirirken bir taraftan da halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirdiğini belirtti.

Koca: Basın halkın talep ve beklentilerini yansıtıyor
09 Ocak 2014 Perşembe 17:48

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, basının, toplumu bilgilendirirken bir taraftan da halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirdiğini belirtti.

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün 53. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Gazetecilerin zor şartlar altında görev yaptığına değinen Osman Koca "Gazeteciler zor şartlar altında ve sorumluluk duygusu içerisinde bir taraftan gelişen olaylar karşısında toplumu bilgilendirirken bir taraftan da halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirmektedirler." dedi. Koca, mesajında, Türkiye'de gazetecilerin özlük haklarının iyileştirilmesini simgesi olan 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğü giren 212 sayılı kanunun, gazeteciler için önemli bir mana taşıdığını belirti.

Gazeteciliğin fedakarlık isteyen, zahmetli bir görev olduğunu belirten Koca, "Basın mensuplarının haklarının korunması, çalışma şartlarının günün ihtiyaçlarına göre güncelleştirilmesinin ve iyileştirilmesi için tüm çalışmaların bir an önce yapılmasını gerektiğini belirterek, hak ve özgürlüklerin evrensel standartlara kavuşması medyamıza daha da güç kazandıracaktır." dedi.

Özgür basının, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirebildiği, yansız haber akışı sağlayabildiği, ölçüde, vatandaşların çevresindeki olayları, gerçekleri ve dünyayla bütünleşmesini kolaylaştırabildiğini anlatan Koca, şunları kaydetti: "Yerel basınımız da ilimizde olan gelişmeler konusunda halkımızı bilgilendirmekte, vatandaşlarımızla devlet arasında köprü görevi yaparak, ilimizin kültürel, sosyal, turizm ve ekonomik gelişiminde etkin bir rol üstlenmektedirler. Basın mensupları, görevlerini yaparken hukukun evrensel standartlarından sapmamalı, kişilerin temel hak ve hürriyetlerine saygılı olmalı ve meslek etiğini her şeyin üzerinde tutmalıdırlar. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın mensupları için yol gösterici değerler olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, ilimizde kamuoyunun aydınlatılması, vatandaşlarımızla kamu kurumları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve kamu hizmetlerinde etkinliğin sağlanması konularında önemli katkıları bulunan basın çalışanlarının bu anlamlı gününü kutluyor, sağlık mutluluk ve başarılar diliyorum." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×