Görmez: Herhangi Bir Siyaset Adamına Cevap Veremem

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kılıçdaroğlu'nun 'Nasıl bu kadar nankör olabilirsiniz' izahatlarına ilişkin, 'Ben herhangi bir siyaset adamına cevap veremem. ' dedi.

Görmez: Herhangi Bir Siyaset Adamına Cevap Veremem
21 Mart 2015 Cumartesi 21:19

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, CHP Genel Başkanı CHP umumi başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun izahatlarına ilişkin, 'Ben herhangi bir politika adamına yanıt veremem. Kusura bakmayın benim prensibim değil o' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Afyonkarahisar Uydukent Mahallesi'nde yapılacak Hacı Mehmet Sayın Camii'nin esas atma törenine katıldı. Vali Hakan Yusuf Güner, Belediye Başkanı AK Partili Burhanettin Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, İl Müftüsü Burhan İşliyen ve aşırı sayıda bireyin katıldığı törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, camilerin ve mabetlerin hayırseverlerin katkısıyla yapılmasının önemine değindi.

'CAMİ İNŞAATLARI SÜRÜYOR'

Türkiye'de inşa edilen camilerin yüzde 99'unun ulus sebebi ile yapıldığını izah eden Başkan Görmez, 'Camilerimizin yüzde 99'unu, kuran kurslarıyla ortak milletimiz inşa etti. Sadece Türkiye'de değil şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı şekilde sizin yardımlarınız ve hayırseverlerimizin katkılarıyla dünyanın her yerinde cami inşa ediyoruz. Moskova'da cami inşaatımız bitmek üzere, Washington'da cami inşaatımız bitti. Lefkoşa'da cami inşaatımız devam ediyor. Tiran, Üsküp, Priştine, Mali, Kongo ve Gana'da cami inşaatlarımız devam ediyor. Her birisi de Sultanahmet Camii büyüklüğünde Allah'a hamdolsun' dedi.

'TÜM DÜNYANIN BARIŞ, KARDEŞLİĞE İHTİYACI VAR'

Camilerin birlik ve beraberliğe ciddi yardım sağladığını vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 'Biraz sonra bir esas atacağız ve cami inşaatı başlayacak. Ama cami imarı başlamamış olacak. O caminin arasında biz kalp dünyalarımızı Rahman'ın secdesinde buluşturmaya başladığımız süre imarı başlayacak. Bu topraklarda sırf camilere ihtiyacımız yok. Birlik, beraberliğe de ihtiyacımız var. Camilerle ortak müminlerin kalplerini inşa etmeye ihtiyacımız var. Bu topraklarda ebediyen ortak barışı tesis etmeye ihtiyacımız var. Bütün dünyanın bu topraklarda ortak inşa edeceğimiz barışa, kardeşliğe, birliğe ve beraberliğe gereksinimi var' diye konuştu.

'YÜZLERİNİZ ÇOK SICAK AMA TİTRİYORSUNUZ'

Hava sıcaklığının sıfırın altında 2 derece bulunduğu Afyonkarahisar'da soğuk itibariyle konuşmasını kısa tutacağını belirten Başkan Görmez'in 'Bu soğuk günde sizi üşütmeyeyim. Bu sebepten konuşmamı kısa tutacağım. Kalbiniz ve yüzleriniz aşırı sıcak, lakin bir taraftan da titriyorsunuz' sözleri hem protokolu hem de törene gelenları güldürdü.

'SİYASET ADAMINA CEVAP VEREMEM'

Tören peşinden gazetecilerin sorularını yanıt veren Başkan Görmez, CHP Genel Başkanı CHP umumi başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı. Diyanet, camilerde hutbe okutuyor. En azından Atatürk'e bir rahmet okutur insan. Nasıl bu kadar nankör olabilirsiniz? Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başındaki insana sesleniyorum: Bütün yurt büyüklerine rahmet okutmak zorundasınız, bilhassa Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına' sözlerinin hatırlatılmasını, gülümseyerek dinledi. Polemik konusu olacak izahatlar yapmadığını kaydeden Görmez, 'Ben herhangi bir politika adamına yanıt veremem. Kusura bakmayın benim prensibim değil o' yanıtını verdi.

Kuran-ı Kerim okunduğu törende caminin temeli, Başkan Görmez ve protokol üyeleri sebebi ile atıldı. Temel atma töreninin peşinden Afyonkarahisar Belediyesi ile Diyanet Vakfı'nın yaptırdığı Bilgi Evi ve Kültür Merkezi'nin açılışını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bilgi evinde eğitim sektör öğrencilerle sohbet etti.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×