Gediz Üniversitesi teknoloji için Güney Kore ile el ele verdi

Gediz Üniversitesi, teknolojideki Güney Kore mucizesini Türkiye'ye taşımak için harekete geçti.

Gediz Üniversitesi teknoloji için Güney Kore ile el ele verdi
18 Mart 2014 Salı 11:08

Gediz Üniversitesi, teknolojideki Güney Kore mucizesini Türkiye'ye taşımak için harekete geçti. Elektronikten otomotive birçok dünya markası çıkaran, özellikle akıllı teknolojiye damgasını vuran bu ülkeyle bilimsel ortaklık kuruldu. Güney Kore’nin dünya çapındaki üniversitelerinden Hankuk ile çok yönlü işbirliği anlaşması imzalandı. Hankuk, Türkiye’den ilk kez bir vakıf üniversitesiyle işbirliğine gitmiş oldu. Böylece bu ülkenin kapıları, Gediz Üniversitesi araştırmacılarına ve öğrencilerine açıldı. Teknolojideki yenilikler yerinde görüleceği gibi birlikte ortak çalışmalar yürütülecek, projeler geliştirilecek. Bilimsel faaliyetlerin yanısıra Gediz Üniversitesi Türkçe Öğretim yapılacak.

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, yaptığı açıklamada Türkiye’nin Kore savaşına verdiği askerî destek sebebiyle iki toplum arasında özel bir bağ olduğunun altını çizdi. Bu yakınlığı bilimsel işbirliğine dönüştürmek istediklerini ve ilk adımı attıklarını belirterek, “Milli geliri 28 bin dolar civarında olan, teknolojik gelişmelerin son yıllardaki merkezleri arasına giren Güney Kore, ülkemiz için iyi bir örnek. İki ülke insanı arasındaki sıcak ilişkileri, ortak projelere ve ortak başarı öykülerine çevirebiliriz. Bunun bir yolu da üniversitelerden geçer. İşte bu bilinçle geleceğe bakıyoruz. İşbirliği için Gediz’i seçen Hankuk Üniversitesi’nin yöneticilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Uzakları yakın edecek ve araştırmacılarımıza yeni ufuklar açacak bu anlaşma, Türkiye-Güney Kore ilişkilerinin geleceğe güçlenerek taşınmasında da köprü vazifesi görecek.” dedi.

Anlaşma imzalamak üzere İzmir’e gelen Hankuk Üniversitesi Orta Asya Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sang Cheol Kim ve Prof. Dr. Park Ji Won da bu birliktelikten güç doğacağını ifade etti. Hem Türkiye’ye hem de Gediz’e övgülerde bulunan Prof. Dr. Kim, “Türkiye’yle iş yapan, burada yatırımı bulunan Güney Koreli işadamlarının büyük bölümü üniversitemizin mezunu. Onlar aracılığıyla da ülkenizi iyi tanıyoruz, birçok ortak yönümüz var. Birlikte güzel işlere imza atacağımıza inanıyoruz. Ülkeme döner dönmez yapacağım ilk iş, Gediz’le işbirliğimizi daha da geliştirmenin yollarını aramak olacak.” şeklinde konuştu. Güney Koreli dünyaca ünlü elektronik markası LG’nin eski yöneticilerinden olan ekonomist Prof. Dr. Won da Gediz Üniversitesi’nin bilimsel altyapısının ve gelecek hedeflerinin kendilerini etkilediğini belirterek, “Türkiye’nin gelişiminde Gediz gibi teknolojiye ve değişime önem veren, bilime yatırım yapan üniversiteler itici güç olacaktır.” dedi. CİHAN

Gediz Üniversitesi teknoloji için Güney Kore ile el ele verdi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×