ETSO, sayısal takograf hizmeti vermeye başladı

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), Sayısal Takograf Sistemi’ne (STS) dahil olarak, ülke genelinde bu hizmeti veren 35 ticaret ve sanayi odasından biri oldu. Erzurum’da sayısal takograf almak isteyenler artık Trabzon'a gitmeyecek. ETSO Yönetim...

ETSO, sayısal takograf hizmeti vermeye başladı
02 Haziran 2014 Pazartesi 18:23

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), Sayısal Takograf Sistemi’ne (STS) dahil olarak, ülke genelinde bu hizmeti veren 35 ticaret ve sanayi odasından biri oldu.

Erzurum’da sayısal takograf almak isteyenler artık Trabzon'a gitmeyecek. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, bundan sonra Erzurum ve çevre illerde bu hizmeti almak isteyen uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı yapan kişi ve firmaların ETSO’ya başvurabileceklerini söyledi. Sayısal takografın, 1 Mayıs 2006’dan itibaren Avrupa Birliği'nde (AB) tüm yeni kayıt olmuş araçlarda kullanılmasının zorunlu hale geldiğini belirten Yücelik, bu tarihten önce kayıt olmuş ve analog takograf takılı araçlar için herhangi bir uyarlama zorunluluğu olmadığını ifade etti.

Söz konusu uygulamanın, Türkiye gibi AETR anlaşmasına (Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Anlaşma) taraf ülkelerde, 16 Haziran 2010'dan itibaren zorunlu hale geldiğini hatırlatan Başkan Yücelik, "21 Mayıs 2010'da çıkarılan yönetmeliğe göre; yük taşımada kullanılan ve azami ağırlığı, römork veya yarı römork dahil 3,5 tonu geçen araçlar ile yolcu taşımada kullanılan ve sürücü dahil 9 kişiden fazla taşımaya elverişli ticari araçların, uluslararası taşımalarında sayısal takograf cihazı ve takograf kartı kullanma zorunluluğu bulunuyor." dedi.

Sayısal takograf hizmeti vermeye başlayan ETSO’da, ilgili 2 personelin de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerekli eğitimi aldığını ve ilk başvuru sahiplerine belgelerinin verildiğini dile getiren Yücelik, üyelerinin işlerini kolaylaştıracak her türlü hizmeti sunmaya devam edeceklerini kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×