Erdoğan'ı öldürmeye gidenlerden 10'u yakalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı oteli basarak onu öldürmeye giden askerlerden 10'u yakalanarak gözaltına alındı

Erdoğan'ı öldürmeye gidenlerden 10'u yakalandı
18 Temmuz 2016 Pazartesi 14:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatilini geçirdiği otele düzenlenen ve 2 polis memurunun şehit düştüğü saldırıyı gerçekleştiren askerlerden 10’u yakalandı. Saldırıyı gerçekleştiren askerlerin otele gelme anları ve mevzilenmeleri, sabah da buradan ayrılmaları güvenlik kameralarınca kaydedildi.

İstanbul ve Ankara’da darbe girişiminin başlatılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatil yaptığıMarmaris’teki Grand Yazıcı Turban Otele üç helikopterle hava destekli baskın düzenleyen darbeci askerler, kendilerine engel olmaya çalışan güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada 2 polisi şehit ederek kaçmıştı. Aralarında Muhsin Yazıcıoğlu’nun düşen helikopterini incelerken parça çaldığı iddiasıyla bir süre gözaltına alınan ve sonradan serbest kalan Kara Hava Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak’ın da bulunduğu 10 asker, başlatılan operasyonlar sonucu Marmaris ve İzmir’de yakalandı.

Saldırıyı gerçekleştiren askerlerden Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Yakup Özcan ve Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ekrem Benli’nin ormanlık alanda yakalandığı açıklandı. Gaziemir 3’üncü Havacılık Alayı’nda görevli Kurmay Pilot Albay Murat Dağlı, Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli Pilot Albay Zeki Göçmen, İstanbul 4’üncü Kara Havacılık Alayı’nda görevli Kara Havacı Yarbay Davut Uçum, Kurmay Hava Yüzbaşı Ali Aktürk, Gaziemir 3’üncü Kara Havacılık Alayı’nda görevli Astsubay Üstçavuş Murat Gösterit, Astsubay Üstçavuş Ahmet Koçan, Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak ve İstanbul Harp Akademileri’nde görevli Yüzbaşı Mehmet Cantaz’ın ise İzmir’de ele geçirildiği belirtildi.

Ayrıca kentte darbe girişimine destek verdiği belirtilen Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper, Yarbay Yücel Ekizoğlu, Pilot Üsteğmen Özden Haydar Murat ve Albay Cenk Bahadır Avcı da gözaltına alındı. Gözaltındaki 14 kişi, adliyeye sevk edildi.

Saldırıya katılan diğer askerlerin de yakalanması için bölgede başlatılan operasyonlar devam ederken, arazide de çok sayıda mühimmat ele geçirildiği açıklandı.

OTEL KAMERALARI KAYDETTİ

Marmaris’teki saldırı öncesi, çatışma zamanı ve darbe girişiminde bulunan askerlerin kaçma anı bölgedeki otellerin güvenlik kamerasınca görüntülendi. Helikopterle Cumhurbaşkanın açıklama yaptığı otelin yakınına indirilen askerlerin toplu halde otellerin arasındaki ara yollardan tam teçhizatlı ilerledikleri görüldü. Bir grup asker, 5 yıldızlı Case De Maris Otel’in ön kapısından içeri girdiği gözlendi. O sırada polis tarafından açılan ateş ile askerlerin siper alması görüntülere yansıdı. Askerler ve polis ekiplerini çatışmaları da görüye yansıdı. Görüntülere kimliği belirsiz 3 sivil görüldü. Bu sivillere silah doğrultulduğu görüldü. Sabah saat 06.15’da darbe girişimindeki askerler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yaptığı Grand Yazıcı Mares Otel’in, karayoluna bakan malzeme kapısından dışarı çıktı. Marmaris-İçmeler Karayolu’ndan karşı şeride geçen askerler, ormanlık alana girdi. Öncesinde, beraberinde gelen silah doğrulttukları sivilleri saldı. Arka arkaya dizili halde yürüyen bu askerler, ormanlık alanda gözden kayboldu.

JANDARMADAN AÇIKLAMA

Muğla İl Jandarma Komutanlığı, Marmaris’te düzenlenen saldırı sonrası yapılan operasyonlar hakkında yazılı açıklama yaptı, şu ifadelere yer verildi:

"Muğla İl Jandarma Komutanlığı’nca icra edilen operasyonda, ihbar üzerine 16 Temmuz saat 21.30’da, Marmaris’in İçmeler Mahallesi Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait boşaltılmış lojmanlar bölgesinde, Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında görev yapan 2 astsubayın üzerlerinde bulunan 2 tabanca ile tabancalara ait 6 adet şarjör ve 90 adet fişek ile sağ olarak yakalanmıştır, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir. Bölgede görevlendirilen jandarma komando birliklerince, 17 Temmuz saat 13.15’te süren operasyonda, Marmaris’in Sakızlı Tepe ve tepenin kuzeyinde yapılan arazi arama ve tarama faaliyetinde, 1 piyade tüfeği, 1 tabanca, 1 bomba atar, 44 bomba atar mühimmatı, 8 el bombası, 23 kompozit başlık, 5 silah üstü gece görüş dürbünü, 34 adet M 16 şarjörü, 14 tabanca şarjörü, 12 el telsizi, 736 M16 fişeği ve muhtelif askeri malzemeler ile sıhhiye malzemeleri ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır. Muğla İl Jandarma Komutanlığı, Muğla halkının huzur ve güveni ile suçların önlenmesine yönelik, etkili ve kaliteli kolluk hizmeti üretmeye devam edecektir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×