Emiyet müdürünün görev yeri değişikliğine durdurma kararı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli emniyet müdürü Hakkı Akçal’ın görev yeri değişikliğine yaptığı itiraz üzerine mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Emiyet müdürünün görev yeri değişikliğine durdurma kararı
31 Ocak 2014 Cuma 14:23

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli emniyet müdürü Hakkı Akçal’ın görev yeri değişikliğine yaptığı itiraz üzerine mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İstanbul emniyetindeki polis müdürleri atamalarında ilk yürütmeyi durdurma kararı çıktı. İstanbul 4. İdare mahkemesi, şube müdürü Hakkı Akçal hakkındaki atama kararını durdurdu.

Mahkeme kararında, “Davalı idarelerin savunması ve ara kararı alındıktan ya da kanuni savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçtikten sonra yeniden bir karar verilinceye kadar davacının branşı itibariyle gördüğü kritik kamu hizmetinin yürütülmesinde ortaya çıkabilecek aksaklık ve arızalar göz önüne alındığında uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte görülen dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verildi.” denildi.

Görev değişikliğine ilişkin dosyanın tamamını isteyen mahkeme, yer değişikliği ile ilgili kararın sebebinin ve mevzuattaki dayanağının da İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sorulmasına karar verdi. 30 gün içerisinde cevap verilmemesi durumunda mahkemedeki bilgiler doğrultusunda karar verileceği de kaydedildi.

Mahkeme kararında Akçal’ın talebi de özetlendi. Talepte, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde terörle mücadele branşında 3. sınıf emniyet müdürü rütbesi ve şube müdürü unvanı ile görev yapmakta olan davacının hizmet gereği sebebiyle İstanbul Arnavutköy Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin 03.01.2014 tarihli ve 154491 onay sayılı İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü işleminin sebep unsuru yönünden hukuka aykırı olduğu, keyfi saikle ve siyasi amaç güdülerek işlem tesis edildiği ayrıca davacı hakkında açılmış bir soruşturmanın ve disiplin cezasının bulunmadığı ileri ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir.” denildiği belirtildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×