Dünyanın bilim adamları Bursa’ya akın edecek

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu yıl 3.’sünü düzenlediği Bilim Şenliği, 'Yenilenebilir Enerji' ana temasıyla, 2 - 4 Mayıs tarihleri arasında Merinos Parkı'nda gerçekleştirilecek.

Dünyanın bilim adamları Bursa’ya akın edecek
16 Nisan 2014 Çarşamba 13:28

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu yıl 3.’sünü düzenlediği Bilim Şenliği, 'Yenilenebilir Enerji' ana temasıyla, 2 - 4 Mayıs tarihleri arasında Merinos Parkı'nda gerçekleştirilecek. Şenliğe 30 farklı üniversiteden 45 bilim kulübü katılırken, dünyanın tanınmış üniversitelerinden bilim adamları da şenlikteki yerini alacak.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle düzenlenen ‘Bursa Bilim Şenliği 2014’, BTM’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan’ın da katıldığı basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bilim adamlığının bir meslek değil bir yaşam biçimi olduğunu ve bu yaşam biçiminin yaygınlaşması, geniş kitlelerce sevilmesi noktasında önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Tabii ki sadece bina inşa etmek yetmez. Bu merkezi her anlamda dolu dolu yaşayan bir merkez haline getiriyoruz. Türkiye’nin en kapsamlı ilk bilim merkezi olan Bursa Teknoloji Merkezi olarak bu yıl 2-4 Mayıs tarihlerinde bilim şenliğinin 3'üncüsünü düzenliyoruz. Şenliğimiz; ilk yıl 50 bin, geçtiğimiz yıl 100 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bu sene de rekor bir katılım bekliyoruz. Bütün amacımız gençlerimizin idealist, üretken ve birikimli olmasıdır. Yerel yöneticiler olarak bizler elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Biliyoruz ki bu çalışmalar sadece kamu kurumlarının gayretiyle değil sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle daha üst seviyelere taşınır. Bu yılki organizasyonumuza 30 farklı üniversiteden 45 bilim kulübü katılıyor."

Bursa Bilim Şenliği’nin yakın bir gelecekte uluslararası alanda da önemli bir etkinlik kimliği kazanacağını ifade eden Başkan Altepe, bu yıl da İtalyan, İngiliz, Fransız ve Hollandalı 4 yurt dışı ekibi ile Bursa Bilim Şenliği’nin uluslararası bir etkinlik olma yolunda önemli bir aşama kaydettiğini vurguladı. Marmara Üniversitesi münazara ekibinin önderliğini yürüttüğü Türkiye´nin önde gelen münazara ekipleri ile sosyal disiplinler çadırı kurularak yenilenebilir enerji üzerine münazara etkinliklerinin gerçekleştirileceğini haTIRlatan Başkan Altepe, "Projesi olan tüm vatandaşlarımızı Bilim Şenliği’ne katılmaya bekliyoruz. Vatandaşlarımız proje ve icatlarıyla BTM’ye başvuruda bulunarak şenliğe katılabilecekler." dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici de Bursa genelinde ilköğretim, ortaöğretim ve meslek liselerinden 200 projenin şenlikte yer alacağını, meslek liselerinin de 15 atölye çadırı ile şenliğe ayrı bir renk katacağını vurguladı. Bursa’ya kazandırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi dolayısıyla Başkan Altepe ve ekibine teşekkür eden Bilici, BTM’nin sadece Bursalı öğrenciler değil, imkan olması halinde Türkiye genelindeki tüm öğrencilerin gezmesi gereken bir merkez olduğunu da dile getirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi; robotik kollu bant sistemi, elektrikli bisiklet, güneş enerjisi takip sistemi, 3 kanatlı rüzgar türbini, jeotermal enerji tesisi, otomatik ağaç parçalama makinesi ve soft dondurma makinesi projeleri ile şenliğe katılacak. Dokuz Eylül Üniversitesi ilk görsel lansmanını gerçekleştireceği elektrikli arabası ile şenliğe gelirken, Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu´nun TÜBİTAK Formula G 2013 Şampiyonu olan Türkiye´nin en hızlı güneş enerjili aracı da bilim meraklıları ile buluşacak.

SATÜRN VE AY GÖZLEMİ YAPILACAK

Bireysel mucit ve firmalar arasında da telleri olmadan çalınabilen lazer kanun, uluslararası enerji sempozyumunda yeni bir buluş olduğu kabul edilen ve dünyanın en ucuz hidrojen gazı üretimi olarak tescillenen hidrojen üretme yöntemi de dikkat çeken çalışmalar arasında yer alıyor. Etkinlik süresince şenlik alanından; gündüz güneş ve 3 Mayıs gecesi BTM’den Satürn gezegeni ve ay gözlemi yapılabilecek. Türkiye´de bulunan diğer 10 bilim merkezi de Bursa Bilim Şenliği´ne katılırken, TÜBİTAK güneş ve hidrojen enerjili araçları yarışmasından sonra Türkiye´de en fazla güneş ve hidrojen enerjili aracı da şenlikte görücüye çıkacak. 25 atölye çadırı ile bir önceki yıla göre atölye çadırı sayısını 2 katına çıkarılırken, 3 boyutlu printer çadırı, gastrofest çadırı, Butgem telden araba yapma çadırı ve engelli atölye çadırları da en dikkat çeken atölye çadırları arasında yer alıyor. İlk kez ‘geleceğin otomobilleri’ kapsamında elektrikli araçlar ve arazi araçları sergilenecek. Üniversite kulüpleri hovercopter ve model uçak projeleri ile de şenliğe başka bir boyut katarken, Gaziantep, Konya, Trabzon, Çorum, İzmir, Kütahya, Manisa, İstanbul, Sakarya olmak üzere 9 ilden 6 TIR; geleceğin 20 otomobilini Bursa’ya taşıyacak.180 proje standı, 25 mesleki yönlendirme çadırı, bireysel deney düzenekleri geliştirmiş ve patent almış Türkiye çapında 30 mucit, bilimsel çalışmalar yürüten 10 bilim merkezi ve 45 üniversite kulübü de şenlikte yer alacak.

    Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilimle dolu 3 gün geçirmeyi isteyen geleceğin mucitleri ve bilim dostlarını aileleriyle birlikte şenliğe bekliyor. CİHAN

Dünyanın bilim adamları Bursa’ya akın edecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×