Doğu'da hayvancılık yatırımı desteklenecek

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki toplam 35 ilde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi çerçevesinde 2014-2108 yılları arasında hibe desteği programı uygulanacağı bildirildi.Gıda,...

Doğu'da hayvancılık yatırımı desteklenecek
01 Ağustos 2014 Cuma 16:58

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki toplam 35 ilde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi çerçevesinde 2014-2108 yılları arasında hibe desteği programı uygulanacağı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Erzurum İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki illerde hayvancılık yatırımları desteklenecek. Projeyle, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik olarak, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ile kalitenin artırılması ve modern hayvancılık işletmelerinin kurulması için yapılacak yatırımların desteklenmesini amaçlanıyor.

Karar kapsamında kurulu veya kurulacak işletmelere yeni inşaat veya tadilatta yüzde 50, damızlık boğa, koç ve teke alımında yüzde 80 hibe desteği ödemesi yapılacak. Hibe desteğinden faydalanacak yetiştiricilerin en az bir yıl süre ile aktif olarak TÜRKVET kayıt sisteminde kaydının bulunması zorunluluk.

Dağıtılacak erkek materyallerde, uygun kapasitede (en az 10, en çok 49) anaç sığırı olan işletmelere 1 adet damızlık boğa, uygun kapasitedeki (en az 100, en çok 200) anaç koyun veya keçisi olan işletmelere işletme kapasitesinin yüzde 5'i oranında damızlık koç-teke dağıtımı yapılacak.

Destekleme kapsamında dağıtılacak büyükbaş hayvanlar için kombine ırklarda; Brown Swiss, Simmental (Fleckvieh) ve Montbeliard, etçi ırklarda; Angus, Hereford, Limuzin (Limousin) ve Şarole (Charolais) damızlık boğa ırkı olarak belirlendi.

Küçükbaş hayvanlar için dağıtılacak damızlık koç ırkları; Akkaraman, Morkaraman, Şavak Akkaraman, Hemşin, nordoz ve karakaş, damızlık tekeler ise Kıl, Tiftik ve Honamlı keçisi.

Hibe Desteği programı 2014-2018 yılları arasında uygulanacak ve hibe programının yürürlükte olduğu dönemler içinde projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süresi içinde yatırımını tamamlayan işletmeler hibe desteğinden bir kez yararlandırılacağı belirtildi. Ayrıca her proje sahibi, proje konularından sadece bir defaya mahsus hibe desteğinden yararlandırılacak.

Destekleme kapsamına ilişkin başvuru ve detaylı bilgilerin İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden bilgi alınabileceği de bildirildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×