Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

Merkezi Erzurum'da bulunanan Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı
09 Ocak 2014 Perşembe 17:23

Merkezi Erzurum'da bulunanan Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

DAGC Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yayınlandığı bir mesajla kutladı. Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Feridun Fazıl Özsoy, Erzurum’da 1876 yılından bugüne gelen çok köklü bir basın geçmişi olduğunu hatırlatarak, gazetecilik geçmişinde meslek ilkeleri ve ahlak kurallarının her zaman ön planda olduğunu ve buna özen gösterildiğini ifade etti. Özsoy: ''“Cumhuriyet’i kuran gazete bu şehirde hayat bulmuştur. Erzurum basını dün olduğu gibi bugün de hangi koşullarda olursa olsun, ülkesi hizmeti gururla yerine getirmektedir.”'' dedi.

Basın çalışanlarının, 1952 yılında çıkarılan, 1961 yılında da değiştirilen 212 sayılı yasa ile elde ettikleri yıpranma paylarının Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında Ekim 2008’'den itibaren kaldırıldığını, geçtiğimiz yıl da tekrar geri verildiğini hatırlatan Özsoy, “''Ülkemizde gazetecilerin bir kısmı halen sosyal güvenceden yoksun olarak çalışmaktadır. Anadolu’da, özellikle yerel basında çalışan gazeteciler, vatandaşlarımızın haber alma haklarını ve kamuoyunu bilgilendirme görevlerini büyük bir özveri ile yerine getirmeye çalışmaktadır. DAGC olarak bu zor coğrafyada, ağır iklim koşulları altında çalışan meslektaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz. Bugünün, gazetecilerin daha geniş ekonomik imkanlara kavuştuğu, sosyal güvence ve çalışma imkanları bakımından daha üst seviyelere çıktıkları, habercilik hizmetini yaparken bir takım engellerle karşılaşmadıkları günler olarak kutlanması en büyük temennimizdir. Bunun için biran önce Gazetecilik Meslek Yasası'’nın da çıkarılması gerekmektedir.''” ifadelerini kullandı.

Özsoy, Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle, merhum gazetecileri rahmet ve minnetle andıklarını, rahatsızlıkları sebebiyle hastanelerde yatan gazetecilere de acil şifalar dilediklerini duyurdu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×