Diyarbakır’da lezzet yarışması sona erdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Matbah-ı Amire Yaşatma ve Aşçılar Derneği ile ortaklaşa düzenlediği 1.

Diyarbakır’da lezzet yarışması sona erdi
20 Nisan 2014 Pazar 17:18

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Matbah-ı Amire Yaşatma ve Aşçılar Derneği ile ortaklaşa düzenlediği 1.Güneydoğu Anadolu Ulusal Yemek Yarışması sona erdi. Katılımcılara sertifikalarını, Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı verdi.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen 44'ü jüri, 140'ı şef olmak üzere 270 katılımcıdan oluşan yemek yarışması, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda yapıldı. Diyarbakır'ın tanıtılmasına ve turizmine katkı sunacak olan iki günlük yarışmada farklı lezzetlerin tadına varıldı. Katılımcılar, ilk günün ardından Sanatçı Rojda'nın Anfi Tiyatro'da verdiği konserle yorgunluklarını attı. İkinci gün ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Fırat anlı ve Gültan Kışanak tarafından ödüllendirildi.

Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Gültan Kışanak, iki gündür Diyarbakır'da Türkiye'nin dört bir yanından gelen mesleğinin ustası olan şeflerin son derece önemli bir yarışmayı yürüttüklerini söyledi. Çalışmada emeği geçenleri kutlayan Kışanak, "Diyarbakır'da yaptığımız en lezzetli etkinliklerden biridir. Son derece güzel, sağlıklı ve lezzetli yemeklerin tadına baktık. Tadı damağımızda kaldı.” şeklinde konuştu. Daha büyük, daha güçlü organizasyonlarla önümüzdeki yıllarda da bu etkinliği devam ettireceklerini belirten Kışanak, "Diyarbakır, zaten zengin mutfağı olan, son derece tarihi derinlikleri olan bir kentti. Bu yarışmayla daha da zenginleşecek. Farklı lezzetleri bir arada tatmış olacağız. Elinize sağlık." İfadelerini kullandı.

Matbah-ı Amire Yaşatma ve Aşçılar Derneği Başkanı Gökhan Gümüş ise Diyarbakır'da çok farklı ve kaliteli ürünleri ortaya çıkardıklarını söyledi. Kendileri için çok iyi bir deneyim olduğunu anlatan Gümüş, "Bütün şef arkadaşlarımızın ortak görüşü bu. Riske girilmeyecek ürünler bu mutfakta yapıldı. Bunun bir kitap haline getirilmesi çok önemli. Bu lezzetleri daha modern, daha iyi noktalara taşımak istiyoruz. Desteğiniz için teşekkürler." diye konuştu. Daha sonra Kışanak ve Anlı, yarışmacılara katılım belgesi, dereceye girenlere ise madalyalarını verdi.
CİHAN

Diyarbakır’da lezzet yarışması sona erdi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×