Diyarbakır Bingöl karayolunda hendekler kapatıldı ama yol ulaşıma açılmadı

PKK'nın gençlik yapılanması tarafından cumartesi gününden beri ulaşıma kapatılan Diyarbakır - Bingöl karayolunu açmak için güvenlik güçleri bu sabah 05.00’te harekete geçti. Çok sayıda jandarma özel harekat timi, polis özel harekat...

Diyarbakır Bingöl karayolunda hendekler kapatıldı ama yol ulaşıma açılmadı
30 Mayıs 2014 Cuma 12:53

PKK'nın gençlik yapılanması tarafından cumartesi gününden beri ulaşıma kapatılan Diyarbakır - Bingöl karayolunu açmak için güvenlik güçleri bu sabah 05.00’te harekete geçti.

Çok sayıda jandarma özel harekat timi, polis özel harekat birlikleri ve komando, bölgeye sevk edildi. Geniş güvenlik önlemleri altında bölgeye sevk edilen çok sayıda iş makinesi Lice’nin Fis Ovası bölgesindeki Kayacık köyü yol ayrımında açılan hendeği kapattı. Zırhlı araçların eşlik ettiği ekipler, karakol yapımını protesto gerekçesiyle kurulan çadırların bulunduğu yerde bulunan 3 hendeği daha toprakla kapattı. Hendeklerin doldurulduğu sırada bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındı. İş makinelerinin önü ve arkasında çok sayıda kirpi ve kobra tipi zırhlı araçlarla önlemler alındı. Ancak yüzü kapalı gruplarla jandarma ekipleri arasındaki çatışma sebebiyle yol henüz trafiğe açılmadı. Yola hendek kazan göstericiler ise askerlerin 500 metre ilerisinde, dağlık alanda ele geçirdikleri büyük bir kepçeyle bekliyor. Bu gruba müdahale edilmedi. Hendeklerin yanına kurulan çadırlar ise kaldırıldı. Çadırlarda detektörlerle bomba araması yapıldı. Çok sayıda helikopter de bölgeye hava desteği sağlıyor.

Diyarbakır Valiliği'de yazılı bir açıklama yaparak Diyarbakır - Bingöl karayolunun açılması için operasyon başlatıldığını duyurdu. 24 Mayıs 2014 tarihinden itibaren bölücü terör örgütünün yönlendirmesiyle illegal gruplar tarafından, Diyarbakır-Bingöl ve Diyarbakır-Muş karayollarında yol kesme girişimlerinin yaşandığı belirtilen açıklamada, güvenlik güçlerinin vatandaşın can güvenliğini ve anayasal hakkını kullanmalarını sağlamak maksadıyla gerekli tedbirleri aldığı bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Güvenlik güçlerince; Diyarbakır-Bingöl karayolunun Lice-Ziyaret Mahallesi ile Hani-Çağıl Mahallesi arasında kalan kısmında, eylemciler tarafından karayolu üzerinde açılmış olan hendeklerin kapatılması ve Çağıl Mahallesi yol ayrımında trafiğin işlemesine mani olan engellerin kaldırılmasına yönelik güvenlik tedbirleri alınmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalar tamamen vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü sağlamaya yöneliktir.”

GÖSTERİCİLER KEPÇEYLE GÜVENLİK GÜÇLERİNİ İZLİYOR

Fis Ovası'nda PKK'nın gençlik yapısı yeni yapılan bir köprü üzerinde ele geçirdikleri büyük bir kepçeyle güvenlik güçlerini izliyor. BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da olay bölgesine geldi. Aydoğan, Kocaköy kavşağında bir süre bekletildikten sonra bölgeye giriş yapabildi. Aydoğan için Selahattin Demirtaş'ın İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşerek izin aldığı öğrenildi. Bölgeden güvenlik güçlerinin çekilmesinin ardından göstericilerin kepçeyle yeniden hendek açacağı belirtiliyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×