Cemil Çiçek: Ölen ve öldüren tekbir getiriyor, İslam bunun neresinde

İslam dünyasında yaşanan sıkıntılardan bahseden TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "İslam aleminin büyük bir bölümünde kan döküldüğünü, ölen tekbir getiriyor, öldüren tekbir getiriyor, İslam bunun neresinde, anlamakta zorluk çekiyoruz."...

Cemil Çiçek: Ölen ve öldüren tekbir getiriyor, İslam bunun neresinde
17 Temmuz 2014 Perşembe 00:53

İslam dünyasında yaşanan sıkıntılardan bahseden TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "İslam aleminin büyük bir bölümünde kan döküldüğünü, ölen tekbir getiriyor, öldüren tekbir getiriyor, İslam bunun neresinde, anlamakta zorluk çekiyoruz." dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'te, milletvekillerine iftar yemeği verdi. Yemeğin ardından konuşan TBMM Başkanı Çiçek, Ramazan ayının, İslam dünyasında, insan ilişkilerinde, millet hayatında, devlet hayatında çok önemli ve anlamlı bir yerinin olduğunu ifade etti. Ramazan ayının kendi mesajını kendisi veren bir ay olduğunu aktaran Çiçek, dostluğun, kardeşliğin, yardımlaşmanın, insan olmanın ve insanlığa karşı daha fazla sorumluluk duyulması gerektiğinin en çok hatırlandığı bir ay olduğunu söyledi. Ramazan iftarlarının bu çatı altında uzun zamandan beri önemli bir gelenek olduğunu ve bu geleneği sürdürdüklerini belirten Çiçek, "Ramazan'da barışın, kardeşliğin, sulhun, huzurun esas olması gerekir. Bu ay duymak, görmek, bilmek isteyenlere, gereğini yapmak isteyenlere çok önemli hatırlatmalar yapar ama içinden geçtiğimiz sürece baktığımızda maalesef sanki Ramazan'ın mesajları, İslam dünyasına hiç ulaşmamış hiç bu mesajlar duyulmamış gibi bir görüntüyü yaşıyoruz ve hepimizin yüreği yanıyor. İslam dünyası belki de İslam tarihinin uzunca dönem içerisinde en kaotik, en karmaşık dönemini yaşıyor. Çevremizde olup bitenlere batığımızda, dünyada, İslam aleminde olup bitenlere baktığımızda, 'Arap Baharı' diye başladı, baharı görmeden kara kışın en şiddetlisi yaşanıyor. Pakistan'dan Afganistan'a, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'ya varıncaya kadar hemen hemen hiçbir İslam toplumu yok ki şu mübarek günde kan dökülmesin, kin kusulmasın, insanlar birbirini öldürmesin. Ölen tekbir getiriyor, öldüren tekbir getiriyor, İslam bunun neresinde anlamakta zorluk çekiyoruz. Her gün bombalar yağıyor, çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı demeden insanlar hayatını kaybediyor. Suriye'de, Irak'ta, başka ülkelerde benzer görüntüler var. Dolayısıyla bu hal İslam dünyası için iyi bir hal değil, iyi bir görüntü değil. Belki bu ayda en azından bu duyguları, düşünceleri biraz daha yoğun yaşamak, birbirimizin inançlarına daha fazla saygı göstermemiz gerekirken İslam'ın farklı yorumlarını benimsemiş olanlar birbirlerini öldürmekle kalmıyor, camiler bombalanıyor, kutsal saydıkları mekanlar tahrip ediliyor. Kan dökülmeye devam ediliyor. Bizim ülkemizde de İstanbul'da Caferi vatandaşlarımızın gittiği bir cami bombalanıyor. Böylesine lanetli işler, böylesi mübarek bir aya denk getiriliyor. Bunlar hepimizi üzen hususlardır." şeklinde konuştu.

Bütün eksikliklere ve zaman zaman birlikte dile getirilen sıkıntılara rağmen Türkiye'nin önemli ve özel bir ülke olduğunu vurgulayan Çiçek, şunları kaydetti: "Birbirimizin kıymetini bilelim. Birbirimizin varlığına daha fazla saygı duyalım. Bilelim ki birimizin varlığı diğerinin yokluğunda değildir. Birlikte varsak güçlüyüz. Bir ve beraber olabilirsek bu topraklarda daha huzurlu, güçlü olabiliriz. Buna azami dikkati göstermemiz, milletimizin, ülkemizin, devletimizin kadir kıymetini iyi bilmemiz gerekir. Bu çatının mevcudiyeti, milletimiz için başlı başına kıymet biçilmez bir değerdir. Bunun farkında olmalıyız. Onun itibarını en üst düzeyde tutabilmek ve bu çatıyı her zaman açık tutabilmek için yoğun bir çabanın içinde olmalıyız. Bu milletimizin en önemli kazanımlarından biridir."

İftar programına; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, eski TBMM Başkanlarından Ferruh Bozbeyli, parti gruplarının temsilcileri ve milletvekilleri katıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×