Başbakan'dan mektup açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan Japonya'ya hareket etmeden önce basın açıklaması yaptı.

Başbakan'dan mektup açıklaması
06 Ocak 2014 Pazartesi 10:10

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Japonya, Singapur ve Malezya resmi temaslarda bulunmak için ilk ziyareti olan Japonya’nın başkenti Tokyo’ya gitti. Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla saat 21.15’de Tokyo’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bakanlar, milletvekilleri, iş adamları ve basın mensuplarının bulunduğu kalabalık bir heyet eşlik etti. Tokyo ziyareti öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına gazetecilerin yeni yılını kutlayarak başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Japonya, Singapur ve Malezya hareket edeceğiz. Yanımızda bakan arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım ve bunun yanında geniş bir iş adamları grubu var. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ve Malezya Başbakanı Necip Rezak’ın davetlerine icabetle bu ülkelerde resmi ziyaretlerde bulunacağım” dedi.

JAPONYA TEMASLARI

Resmi ziyaretlerin ilk durağı olan Japonya temasları hakkında bilgi veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “ Japonya’yı 10 yıllık bir aradan sonra tekrar ziyaret etmiş olacağım. Ancak bildiğiniz gibi bu yıl içerisinde Japonya Başbakanı iki kez ülkemizi ziyaret etmiş bulunuyor. Hatırlanacağı üzere 2013 Mayıs ayında Japonya ile ilişkilerimizi strateji iş birliği düzeyine yükselttik. Türkiye olarak Japonya ile ilişkilerimizi her alanda daha geliştirmeyi arzu ediyoruz. Özellikle enerji alanında birlikte atacağımız adım ki nükleer enerji ile alakalı 22 milyar dolarlık bir yatırımı kapsayan bir adımdır. Bu adımda aynı zamanda Fransa da yatırımın içerisinde yer alacak. Japonya imparatoru Akihito tarafından da kabul edileceğiz. Öte yandan Türk- Japon üst düzey yöneticiler formu ile Türk sat 4A uydusunu teslim törenine katılacağız. Tokyo’daki temaslarımız sırasında ikili ilişkilerimiz ahdi temellerinin güçlendirilmesine yönelik bazı anlaşmaların imzalanmasını da belirlemiş durumdayız” diye konuştu.

SİNGAPUR TEMASLARI

Japonya’daki temaslarının ardından Singapur’a geçeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Singapur’da Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam tarafında kabul edileceğiz. Başbakan Sayın Loong ikili ilişkilerimiz yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Bu ziyaret Singapur’a 18 yıl aradan sonra Başbakan düzeyinde ilk ziyaret olması bakımından da önem arz ediyor. Son ziyaret rahmetli Başbakan Sayın Necmettin Erbakan tarafından 1996 yılında gerçekleşmişti. Singapur programında dünyanın ikinci büyük konteynır limanı olan Singapur limanında incelemelerde bulunacağım. Ayrıca Singapur’daki ilk başkonsolosumuz Ahmet Ataullah Efendinin kabrini de ziyaret edeceğim” dedi.

MALEZYA TEMASLARI

Ziyaretin son durağı olan Malezya’ya 9 Ocak tarihinde geçeceğini belirten Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: “Malezya’yı 2003 ve 2005 yıllarında da ziyaret etmiştim. Malezya’ya gerçekleştireceğim resmi ziyaret diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 50'nci yıl dönemine denk gelmesi nedeniyle ayrı bir anlam taşıyor. Malezya’da mevkidaşım Necip Rezzak ile ikili siyasi görüşmelerim olacak. Ekonomik, ticari ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslar arası gelişmelerinde ele alınacağı görüşmeleri gerçekleştireceğiz. Ziyaretim karşılıklı siyasi güvene ve halklarımızın yararı esasına dayanan iş birliğimizi her alanda güçlendireceğine inanıyorum. Ziyaretim çerçevesinde Türkiye-Malezya iş formunun yanı sıra araştırma ve döşünüm vakfı ile Rezak Yönetim Okulu tarafından düzenlenen programa katılacağım. Ayrıca Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde fahri doktora unvanını alacağım” diye ifade etti. 

"BUNLARIN HEPSİ UYDURMA İFADELERDİR"

Başbakan Erdoğan açıklamasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Devlet içerisindeki paralel yapıyı oluşturan 2 bin kişilik listeden bahsediliyor. Bu listenin de sizin önünüzde olduğu ifade ediliyor. Bu konuyla ilgili bir değerlendirmeniz olacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine "Bu konuyla ilgili Burhan Bey'de daha sonra açıklama yaptı. Bülent Bey açıklama yaptı. Parti sözcümüz açıklama yaptı. Fakat bunların üzerinde bu kadar ısrarla durmanızın anlamı yok. Bakınız dün 50'ye yakın basın mensubuyla yaptığım toplantı var. O toplantıda buna benzer sorular geldi. Orada da söyledik. Bir defa böyle bir şey masamın üzerinde sümenimin altında benim zaten masamda sümende yok yani onu da söyleyeyim size. Böyle bir şey söz konusu değil. Bu tür atamalar yapılacaksa yapılır. Yani bugün devletin yüz binlerce personeli var. Yüzbinlerce personeli olan bir devlet ve bu devleti yöneten bu hükümet yeri geldiği zaman bir çok kişinin yerini değiştirebilir. Atamalar yapar. Yani bunun sayısı 2 bin kişi falan kim almış bu sayıyı nerden almış, nasıl bir sayı böyle bir şey söz konusu değil. Bunların hepsi uydurma ifadelerdir. Bunları süreli olarak gündem de tutmakla ülkeye bir fayda sağlayamazsınız, zarar sağlarsınız. Yalanlanmış olan bu tür ifadeler üzerinde de daha fazla durmanın gereği yok" dedi.

"YENİDEN YARGILANMA NOKTASINDA DA BİZİM AÇIMIZDAN HERHANGİ BİR SIKINTI YOK"

Gazetecinin "Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'yla dün bir araya geldiniz. Görüşmenin ardından Balyoz ve Ergenekon'da yeniden yargılamayı yeşil ışık yaktığınız şeklinde kamuoyunda bu şekilde algılandı?" sözleri üzerine Başbakan Erdoğan, "Metin Bey ile yaptığımız görüşme gerçekten olumlu bir görüşme olarak sürdü. Ve kendileri taleplerini bize ilettikleri gibi hükümetimizin özellikle 3. döneme kadar yaptıkları bu çalışmadan memnuniyetlerini bir vatandaş olarak özellikle ifade ettiler. Talepler noktasında Ergenekon ve Balyoz bunlarla ilgili kanaatlerini ifade ettikten sonra dedik ki 'biz bununla ilgili konuya zaten yeniden yargılanma konusuna olumlu bakıyoruz. Ve bu konuyla ilgili arkadaşlarım çalışmalarını yapıyorlar. Ve bu çalışmalarda bitmek üzere. Ben tekrar Adalet Bakanıma da kendi yanında da söyledim. Ve kendileriyle de irtibatlı olacaklar. Bunları değerlendirecekler, konuşacaklar. Ve yeniden yargılanma noktasında da bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok. Yeter ki yasal altyapısı oluşturulsun. Hele hele muhalefetin de bu noktadaki katkısı olur ve ya olmaz. Önemli değil. Olursa bunu Anayasal düzenlemeye kadar taşırız. Olmazsa yasal düzenleme olarak elimizden geleni yasalar çerçevesinde ne yapılabilecekse bunları yapmaya gayret ederiz' dedik" ifadelerini kullandı.

"BAŞBAKANLIK TEFTİŞ KURULU ÇALIŞMALARINI HENÜZ TAMAMLAMIŞ DEĞİL"

"Başbakanlık Teftiş Kurulu ofisinizdeki dinleme cihazıyla ilgili böceğe ilişkin raporunu tamamladığı şeklinde bilgiler vardı. Bu raporu sanırım size göndermiş size ulaştı mı?" sorusuna Başbakan Erdoğan, "Burada da şuanda Başbakanlık Teftiş Kurulu çalışmalarını henüz tamamlamış değil. Tamamladığı anda zaten bundan bizimde haberimiz olacaktır. Çünkü bu teftişin bitmesinin neticesi olarak da tabii atılacak bazı adımlar olacaktır. Ama şuanda henüz bittiğine dair birşey bana gelmiş değil" dedi.

"MEKTUP ŞAHSIMA GELMEMİŞTİR"

Fetullah Gülen tarafından gönderilen uzlaşma mektubuna ilişkin soru üzerine Başbakan Erdoğan, "Bakın bu zaten malum vakfın sitesinde falan bir metin var. Mektup kime gönderilmiş bu da var. Cumhurbaşkanımıza gönderilmiş olan bir mektup. İmzanın sahibi de belli. Metnin içerisinde ne var ne yok bunlar da belli. Metnin içerisindeki değerlendirmeler şuanda açarsanız girerseniz o siteye onu orada A'dan Z'ye hepsini orada görürsünüz. Sorulan soru bunun üzerinedir. Verdiğim cevap bununla ilgilidir. Mektup benim şahsıma gelmemiştir. Mektup Cumhurbaşkanımıza gelmiştir. Ben dünkü konuşmamda da zaten bana mektup geldi demiyorum. Mektubun gelmesinden bahsediyorum. Ama bu mektubun içerisinde 'Sayın Başbakanında mektubu herhalde okuyacağı...' diye orada bir ifade geçiyor. Dolayısıyla Başbakan'da bu mektubu okumuştur. Ve içerde neler var neler yok biraz da siz zahmet edin siteyi girin o siteden o metnin içinde neler olup olmadığını göreceksiniz" diye konuştu.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×