Bakan Elvan’dan internet açıklaması: En uygun mevzuat hazırlanacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, kişilerin bilgi güvenliğinin güvence altına alınmasını çok önemsediklerini vurgulayarak, mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişi güzel şekilde temin edilmesine müsaade edi.

Bakan Elvan’dan internet açıklaması: En uygun mevzuat hazırlanacak
13 Şubat 2014 Perşembe 10:18

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, kişilerin bilgi güvenliğinin güvence altına alınmasını çok önemsediklerini vurgulayarak, mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişi güzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğini söyledi. Elvan, ortak bir konsensüs sağlanarak en uygun mevzuatın hazırlanacağını dile getirdi.

Lütfi Elvan, 5651 sayılı Kanun’da yapılan düzenleme ile ilgili tartışmaların sürmesi üzerine yaptığı yazılı açıklamada, yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin TİB tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını ifade etti.

Mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişi güzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğine işaret eden Elvan, “Trafik Bilgileri” konusuna da açıklık getirerek, Trafik Bilgileri olarak istenecek veriler; “Arayan ve aranan IP’ler, arama tarihi ve saatidir.” dedi.

Trafik bilgileri ile ilgili bu düzenlemelerin Avrupa Birliği’nin 2006/24/EC kararı ile de tam uyumlu olduğunu hatırlatan Bakan Elvan, AB ülkelerinde de bu bilgilerin tutulduğunu, internet servis sağlayıcıları tarafından da zaten bu bilgilerin ücretlendirme amacıyla kullanıldığını belirtti.

Bu konudaki detayların yapılacak ikincil düzenlemeler ile ortaya konacağını vurgulayan Elvan, bu çalışmalara BTK ile birlikte bütün içerik, yer ve servis sağlayıcıların da katılacağını belirterek, ortak bir konsensüs sağlanarak en uygun mevzuatın hazırlanacağını kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×