Anayasa Mahkemesi, BDP’li milletvekilleri ile ilgili kararını verdi

Anayasa Mahkemesi, KCK davasından tutuklu bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan’ın bireysel başvurularını değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi, BDP’li milletvekilleri ile ilgili kararını verdi
03 Ocak 2014 Cuma 01:38

Anayasa Mahkemesi, KCK davasından tutuklu bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan’ın bireysel başvurularını değerlendirdi. Mahkeme, Gülser ve Yıldırım’ın tutukluluklarının makul süreyi aştığına ve seçilme haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre yüksek mahkeme, Gülser ve Yıldırım’ın tutukluluklarının makul süreyi aştığı iddiası ile ilgili olarak anayasanın 67. maddesinin birinci fıkrası ile bağlantılı olarak 19. Maddesinin yedinci fıkrasının ihlal edildiğine karar verdi. Yine başvurucuların seçilme hakkının ihlal edildiği iddiası ile ilgili olarak anayasanın 19. Maddesinin yedinci fıkrası ile bağlantılı olarak 67. maddesinin birinci fıkrasının ihlal edildiğini bildiren yüksek mahkeme, başvuruculara 3 bin TL tazminat ödenmesine oy birliği ile karar verildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×