ABD’li kadın belediye başkanı: Birlikte yönetilen şehirler daha güzel

ABD’nin Knoxville şehri Belediye Başkanı Madeline Rogero, Adana’da ‘Siyasette Kadının Yeri ve Önemi’ konulu konferans verdi.

ABD’li kadın belediye başkanı: Birlikte yönetilen şehirler daha güzel
01 Şubat 2014 Cumartesi 14:28

ABD’nin Knoxville şehri Belediye Başkanı Madeline Rogero, Adana’da ‘Siyasette Kadının Yeri ve Önemi’ konulu konferans verdi. Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Adana ABD Konsolosluğu işbirliğiyle gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmalarını Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Serap Baltacı ve Adana Amerikan Konsolosu John Espinoza yaptı.

Martta yapılacak yerel seçimler öncesinde Adana’da bir kadın belediye başkan adayı çıkaramadıklarını ifade eden Zeynep Serap Baltacı, başarılı bir kadın belediye başkanını konuk ederek, Adana’daki kadınları motive etmeyi ve bilgilendirmeyi istediklerini açıkladı. Baltacı, kadın yönetici sayısının arttığı bir dünyanın daha güzel olacağını kaydetti.

Kadınların başarılı olması, karar mekanizmalarında yer alması için erkeklerin desteğinin şart olduğunu belirten Madeline Rogero, “Ben ilk kez seçimlere girdiğimde beni destekleyen 2 erkekti. Kadınlar bir ülkede nüfusun yarısını ya da daha fazlasını oluşturur. Bu yüzden yönetimlerde mutlaka yer almalılar. Bizler özellikle genç kadınlara destek olmalı, onlara yol göstermeliyiz.” dedi.

Siyasete girmeden önce tereddüt ettiğini anlatan Rogero şöyle konuştu: “10 yıldır Knoxville’de yaşıyordum ve boşanmıştım. 2 çocuğum vardı ve İspanyol asıllı olduğumu gösteren bir soyadı taşıyordum. Olumsuzluklara rağmen kararımı verdim ve çalışmaya başladım. Bana destek verecek herkesle temasa geçtim, kapı kapı dolaştım. Rakibim beni ciddiye almıyordu. Bunu konuşmalarından anlamak mümkündü fakat sabırla çok çalışmaya devam ettim. Oyların yüzde 59’unu alarak kazandım. İstekliyseniz ve sizin için çalışacak gönüllüler bulabilirseniz kazanabilirsiniz.”

Aday olacak kadınlara bazı tavsiyelerde bulunan Rogero, “Olumsuz eleştirilere karşı kalın bir deriye sahip olunması gerekir. Olumlu eleştirilerden yararlanmak içinse ince, geçirgen bir deriye sahip olmak uygun. Erkekler, kadınların farkında olduğu bazı şeylerin farkında olmuyor. Bu yüzden yönetim masasında birlikte olmak daha iyi sonuç verir.” diye konuştu. Kadınların yanı sıra çok sayıda erkeğin de katıldığı toplantının son bölümünde soruları yanıtlayan Rogero, Adanalı kadınlara yılgınlık göstermeden çalışma çağrısı yaptı.

CİHAN

ABD’li kadın belediye başkanı: Birlikte yönetilen şehirler daha güzel


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×