Abant Platformu'ndan Alevi ve Sünnilere 'yeniden tanışalım' çağrısı

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Abant Platformu’nun 30. toplantısı ‘Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak’ başlığı ile devam ediyor.

Abant Platformu'ndan Alevi ve Sünnilere 'yeniden tanışalım' çağrısı
14 Aralık 2013 Cumartesi 20:08

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Abant Platformu’nun 30. toplantısı ‘Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak’ başlığı ile devam ediyor. Toplantıya, Türkiye'nin önde gelen gazeteci ve yazarları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasilerinden oluşan yaklaşık 160 katılımcı iştirak ediyor. ‘Aleviler ve Sünniler: Yeniden Tanışalım’ konusunun masaya yatırıldığı dördüncü oturumda, katılımcılar görüşlerini bildirdi. Farklı inanç kesimlerinin düşüncelerini paylaştığı toplantıda dilin ‘yeniden tanışalım’ anlayışına uyumu, katılımcılar tarafından takdirle karşılandı.

    Büyük Abant Otel’de gerçekleşen toplantının ikinci gününde ‘Aleviler ve Sünniler: Yeniden Tanışalım’ konusu tartışılıyor. Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yazar Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı oturumda katılımcılar genel olarak nasıl yeniden tanış olunabileceğinin üzerinde durdu. Toplantıda, ‘Cami-Cemevi yan yana’ fikrinin önemine işaret edildi. Fikrin isim babalarına teşekkür eden katılımcılar, ‘yeniden tanışalım’ için iyi bir başlangıç olabileceğinin altını çizdi.

    Bu oturumun başlıca gündeminden biri de İstanbul Boğazı’na yapılan üçüncü köprünün ismine Yavuz Sultan Selim verilmesi oldu. Bazı isimler, bu konuda Alevi vatandaşların hassasiyetleri göz önüne alınabilseydi derken, bazı isimler de konuyla ilgili olarak alternatiflerini sundu. Zaman Gazetesi Yazarı Mümtazer Türköne, konuyla ilgili olarak “Yavuz da Şah İsmail de benim gerçeğim" dedi.

    Toplantıda mezhepsel sorunlara bakışta uluslararası örneklere de dikkat çekildi. Fransa’da yapılan protestan katliamını örnek veren bir katılımcı, Fransa’da bunun nasıl çözüme kavuştuğunun iyi irdelenmesi gerektiğini belirtti.

    "ALEVİLİK TARTIŞMASI KARŞI CEPHE OLUŞTURMAMALI"

    Gezi Parkı olaylarına Alevi kalkışması olarak bakmanın yanlışlığına vurgu yapıldı. Gezi olaylarında Alevilerin öncülük yaptığı algısına karşı çıkıldı. Konuşmacılar arasında bir katılımcı Alevilik meselesi tartışmalarındaki tutuma dikkat çekerek, Alevilik'in Sünnilik karşıtlığı ile ele alınmasının yanlış olduğunu, bunun karşı bir cephe oluşturduğunu kaydetti.

    Oturum, fikirlerin paylaşılmasının ardından soru-cevaplar sonrasında sona erdi. Abant Platformu’nun 30. toplantısı yarın ki 5. oturumun sonuç bildirgesi ile son bulacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×