Yazar Türköne'ye ''Cumhurbaşkanına tehdit'' davası

- Eski Zaman Gazetesi yazarı Türköne hakkında yazdığı yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ''tehdit'' ettiği iddiasıyla dava açıldı

Yazar Türköne'ye ''Cumhurbaşkanına tehdit'' davası
26 Mayıs 2016 Perşembe 12:26

İSTANBUL (AA) - Eski Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında yazdığı yazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ''tehdit'' ettiği iddiasıyla 5 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından hazırlanan iddianamede, Türköne'nin 4 Şubat 2016'da ''Arınç sarayı Sur'daki tünellere sokuyor'' başlıklı köşe yazısı yazdığı kaydedildi.
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin şüpheli Türköne hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunduğu ifade edilen iddianamede, dilekçede suça konu yazıda Cumhurbaşkanı'na yönelik tehdit içerikli ifadeler bulunduğu, bu nedenle Türköne hakkında soruşturma başlatılmasının istendiği ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisizlik kararı ile suç duyurusu dilekçesini Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na yolladığı belirtildi.

İddianamede, şüpheli Türköne'nin ifadesinde, ''Benim yazım dikkatlice okunursa saray iktidarını ipe dizeceğimi söylemediğim, devlet iktidarının tarihte bu tür durumlarda uyguladığı yol ve yöntemi hatırlattığım görülecektir. Dolayısı ile tehdit suçunun yasal unsurlarının oluşmadığını düşünüyorum. Ben milliyetçi ve devletin bekasına önem veren bir akademisyenim. Aldığım terbiye ve devlet geleneği gereğince Cumhurbaşkanına tehditte bulunmam mümkün değildir'' dediği kaydedildi.

Basın özgürlüğünün tüm özgürlükler gibi başkalarının kişilik haklarına aykırı kullanılamayacağı vurgusu yapılan iddianamede, şüpheli Türköne'nin yazdığı yazıda şikayete konu suçu işlediğinin anlaşıldığı bildirildi.

İddianamede, şüpheli Mümtazer Türköne hakkında ''Cumhurbaşkanını tehdit'' suçundan 5 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Davanın duruşması önümüzdeki günlerde Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×