Üniforma giymeden şehit olacağı içine doğdu

- FETÖ'nün darbe girişimine karşı koymak için gittiği Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı önünde vurularak hayatını kaybeden Samet Cantürk'ün çevresine söylediği "Askere gitmeden şehit olacağım" sözü gerçek oldu - Kuzeni Onur Cantürk: - "Samet ablasına 'Ben askere gitmeden önce zaten şehit olacağım. Askere gitmeme gerek yok.' derdi" - "Köylülerin elinde büyüdü. Herkes onu çok severdi. 'Ben düğün yaptığım zaman insanlar bir köye sığmayacak.' derdi. Cenazesinde de bir köye sığmadılar"

Üniforma giymeden şehit olacağı içine doğdu
20 Temmuz 2016 Çarşamba 11:15

ANKARA (AA) - MERVE YILDIZALP - FETÖ'nün darbe girişimine karşı koymak için gittiği Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı önünde vurularak hayatını kaybeden Samet Cantürk'ün ablasına, "Askere gitmeden şehit olacağım" dediği belirtildi.

Ankara'nın Kazan ilçesi ve çevre köylerinde bulunan vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişiminde kullandığı merkezlerden Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı önünde darbecileri engellemek için mücadele etti.

Bu vatandaşlardan biri olan 19 yaşındaki Samet Cantürk, darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı. Yaralıların hastaneye götürülmesi için gelen ambulansın uzun süre alana sokulmaması üzerine, arkadaşları, ensesine gelen kurşunla yaralanan Cantürk'ü almak için yanına gitmeye çalıştı.

Darbeci askerlerin buna da izin vermemesi nedeniyle geç müdahale edilen Cantürk, daha sonra hastanede yoğun bakıma alınmasına rağmen kurtarılamadı.

- "Cenazesinde de bir köye sığmadılar"

Kazan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde sözleşmeli işçi statüsünde çalışan şehidin kuzeni Onur Cantürk, Samet Cantürk'ün Soğulcak Mahallesi'nde herkesin yardımına koştuğunu, iyilik yapmayı çok sevdiğini söyledi.

Annesi ve babası vefat ettikten sonra kuzenine babaannesi Refika Cantürk'ün baktığını anlatan Cantürk, "Köylülerin elinde büyüdü. Herkes onu çok severdi. 'Ben düğün yaptığım zaman insanlar bir köye sığmayacak.' derdi. Cenazesinde de bir köye sığmadılar. Samet ablasına 'Ben askere gitmeden önce zaten şehit olacağım. Askere gitmeme gerek yok' derdi." diye konuştu.

- "Vatan için canımı feda ederim" diyordu

Kardeşi Kazım Cantürk de ağabeyinin kendisine babaannesinin yanında kalmasını söylediği için darbe girişimini engellemeye gidemediğini belirterek, "Ben de orada olmak isterdim" dedi. Kardeş Cantürk, ağabeyinin vatan için şehit olduğunu söyledi.

Samet Cantürk'ün darbecilere karşı omuz omuza direndiği arkadaşı Emre Alkaş da, "Samet geri dönmeyi hiç düşünmedi. 'Ne olursa olsun, vatan için canımı feda ederim.' diyordu. Vurulduğunda gidip onu almak istedik ama ateş ederek bizi uzaklaştırdılar." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×