Türkiye'nin ilk "Kadın İstihdamı Eylem Planı" açıklandı

- İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Uzunkaya: - "Türkiye olarak arzu ettiğimiz hedeflere ulaşabilmemiz için kadınlarımızın iş hayatında, nitelikli iş gücü piyasasında aktif ve etkin bir şekilde yer alması lazım. Kadının elinin değmediği, gücünün yansımadığı hiçbir çalışmadan verim ve netice almak mümkün değildir. Sağlam bir toplumdan, başarılı bir iş hayatından bahsedeceksek, kadının önündeki engelleri kaldırmak gerekir."

 Türkiye'nin ilk
17 Mayıs 2016 Salı 13:42

ANKARA (AA) - Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Türkiye'nin ilk "Kadın İstihdamı Eylem Planı" ile ilgili, "Türkiye olarak arzu ettiğimiz hedeflere ulaşabilmemiz için kadınlarımızın iş hayatında, nitelikli iş gücü piyasasında aktif ve etkin bir şekilde yer alması lazım." dedi.

İŞKUR ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile yürütülen "Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye'de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi" projesi çerçevesinde Türkiye'nin ilk "Kadın İstihdamı Eylem Planı" hazırlandı.

Eylem planının Ankara'da bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısına, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, Türkiye'nin İsveç Büyükelçisi Yardımcısı Peter Svensson Kemeny ile sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler katıldı.

- "Kadının elinin değmediği, gücünün yansımadığı bir çalışmadan verim almak mümkün değildir"

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Uzunkaya, toplantıda yaptığı konuşmada, istihdam ve kadın istihdamı konusunun insanoğlunun ilk gününden son gününe kadar mücadelesini verdiği bir çalışma alanı olduğunu söyledi.

Dünyanın son 8 yıldır küresel krizle karşı karşıya bulunduğunu ve bu sorunla mücadele etmek için projeler ürettiğini aktaran Uzunkaya, şöyle konuştu:

"Gururla ifade etmeliyiz ki, Türkiye, yetişmiş insan gücü, erkeği, kadını, siyasetçisi, bürokratı, sivil toplum kuruluşu ile büyük bir işbirliği içerisinde bu süreci en başarılı şekilde yürüten ülkelerden biri olmuştur. Bu süreçte küresel krize rağmen yüzde 20'nin üzerinde istihdam oranını arttıran yeryüzünde ikinci bir ülkeden bahsetmemiz mümkün değildir. Bu Türkiye'dir. 79 milyonun başarısıdır ve bu başarıyı daha ileri noktalara getirebilmek için kadınlarımızın iş hayatında daha aktif rol alması gerekmektedir."

Uzunkaya, İŞKUR'un Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) Dönem Başkanı olduğunu hatırlatarak, başarılı istihdam örneklerini hem Türkiye hem de bölge ülkelere taşımak için gayret sarf edeceklerini kaydetti.

Türkiye'de bugün kadınların iş hayatına katılma oranının yüzde 23'ten yüzde 32'ye, istihdam oranının ise yüzde 28'e çıktığını belirten Uzunkaya, 2023 hedefleri doğrultusunda kadın istihdam oranlarının yüzde 41'e çıkarılacağını dile getirdi.

Bu hedefe giden yolda ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Uzunkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye olarak arzu ettiğimiz hedeflere ulaşabilmemiz için kadınlarımızın iş hayatında, nitelikli iş gücü piyasasında aktif ve etkin bir şekilde yer alması lazım. Kadının elinin değmediği, gücünün yansımadığı hiçbir çalışmadan verim ve netice almak mümkün değildir. Sağlam bir toplumdan, başarılı bir iş hayatından bahsedeceksek, kadının önündeki engelleri kaldırmak gerekir. Kadınımız güçlüdür ayrıca güçlendirilmeye ihtiyacı yoktur. Kadının önündeki engelleri, kamu kurum, kuruluşları, sivil toplum kuruluşları olarak kaldırır, iş gücü piyasasına kadınımızın gücünü yansıtırsak ülkemizin yarınları çok daha iyi noktalara gelecektir."

- "Plan, tüm tarafların üzerinde uzlaştığı bir bakış açısını yansıtıyor."

Programda konuşan ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan da 4 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak hazırlanan Kadın İstihdamı Eylem Planı'nın tüm kamu kuruluşlarının ve STK'ların üzerilerine düşen rolleri belirleyen kapsamlı bir çalışma olduğunu kaydetti. Eylem planında kamu kurumları ve İŞKUR ile birlikte, işçi ve işveren sendikalarının görüşlerinin de bulunduğunu söyleyen Özcan, planın, tüm tarafların üzerinde anlaştıkları bir bakış açısını yansıtması açısından çok önem taşıdığını belirtti.

Özcan, "ILO olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine hem bir hak meselesi hem de bir sosyal adalet meselesi olarak bakıyoruz. Kadınların daha çok ve insana yaraşır işlerde çalışmaları aynı zamanda sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomik kalkınmanın, sosyal adaletin sağlanması konusunda da çok önemli bir adım olacaktır. Eylem planının uygulanması ve ileri dönemlerde ihtiyaçlar gözetilerek güncellenmesi ile Türkiye'de kadınların daha çok istihdamda yer almasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Eylem Planı, iki ana hedef ve 19 ana maddeden oluşuyor"

İŞKUR Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanı Aşkın Tören de kadının iş gücü piyasasına katılımı olmadan ulusal büyümenin geleceğinden bahsedilemeyeceğini vurguladı. Bu sürecin İŞKUR'un en önemli odak noktalarından biri olduğunu dile getiren Tören, istatistiki veri ve elde edilen başarıların kurumun kadın istihdamını destekleme noktasında doğru yolda olduğunu gösterdiğini söyledi.

Tören, Kadın İstihdamı Eylem Planı kapsamında 2014'te başlayan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Pilot illerin iş gücü piyasalarının ve ilgili aktörlerinin toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden analiz edildiğini kaydeden Tören, kadın istihdamını insan onuruna yakışır bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

İsveç Türkiye Büyükelçi Yardımcısı Kemeny de günlük hayatında ve meslek hayatında kadın, erkek eşitliğini çok önemsediğini, eşiyle her zaman ortak sorumluluk yüklendiğini anlattı. Kemeny, İsveç'te özel sektörde kadın yöneticilerin oranının hala istenilenden çok uzak olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin kadınlarla ilgili çalışmalarda son yıllarda çok önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×