Türkiye-Gürcistan Tarımsal İş Forumu

- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: - "Rusya ile girdiğimiz son pazar krizi, bizim pazar çeşitliliğine ne kadar ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır"

Türkiye-Gürcistan Tarımsal İş Forumu
18 Ağustos 2016 Perşembe 12:11

TİFLİS (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Rusya ile girdiğimiz son pazar krizi, bizim pazar çeşitliliğine ne kadar ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır." dedi.

Türkiye-Gürcistan Tarımsal İş Forumu'na katılmak üzere Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gelen Çelik, forumun ilk gününde kahvaltıda Türk iş adamları ile bir araya geldi.

Bakan Çelik, göreve gelmesinin ardından Türkiye'de tarımsal ürünlerin dışında ihracata yönelik kanatlı hayvanlar ve yumurta sektöründe ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, "Rusya ile girdiğimiz son pazar krizi, bizim pazar çeşitliliğine ne kadar ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle tarım sektöründe tek ülke ile çalışma süreçlerini geçtik. Çünkü yanı başımızda savaşlar var. Irak’ta, Suriye’de huzursuzluklar var. Rusya ile de beklenmedik bir anda kriz yaşadıktan sonra pazar çeşitliliğinin ne kadar önemli olduğunu çok daha net bir şekilde gördük. Bu olumsuzlukları olumluluğa tahvil etmek gerektiğini düşündük. Teknik heyetlerimizi Çin’e ve Uzak Doğu'ya gönderdik. Gördük ki alışılageldiğimizin dışında çok ciddi pazarlar var." diye konuştu.

Bakanlığın bu konuda taşın altına elini koymaya karar verdiğini ifade eden Çelik, bu çerçevede bakanlık bünyesinde de sivil mekanizmalarla çalışabilecek Dış Pazar Strateji Grubu kurulduğunu söyledi.

Gürcistan-Türkiye arasındaki ticaret imkanlarının iki ülkenin iş dünyasının bir araya gelmesiyle ortaya çıkacağına işaret eden Çelik, iki ülke açısından yatırım ve ticari faaliyetlere girilmesi konusunda var olan potansiyelin en verimli şekilde kullanılacağını vurguladı.

Baş başa görüşmelerinin ardından Çelik ile Gürcistan Tarım Bakanı Otar Danelia, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Toplantı sonrası basına açıklamalarda bulunan Çelik, "Bu toplantıda heyetlerin görüşmeleri oldu. Tarım Bakanı Danelia ile son derece güzel görüşmeler yaptık. Ve iki ülke arasında tarım yürütme kurulunun toplanması ki tarım yürütme kurulumuz 22 yıl sonra ilk toplantısını gerçekleştiriyor. Bu toplantıya Türkiye’den Gürcistan'a tarım sektöründen 44 iş adamı geldi. Tarım iş forumunu gerçekleştirmek için Gürcistan’a gelmiş bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki ticaret hacmine de değinen Çelik, "Tarım sektörü, toplam ticaret hacminin yüzde 10’unu oluşturuyor ve iki ülke arasında 137 milyon dolar civarında bir ticaret hacmi var. İki ülke için bunun yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Dolayısıyla her alanda ilişkilerimizi artırma geliştirme konusunda değerlendirmeler yaptık." dedi. Çelik, Gürcistan'dan kırmızı etin alınması, serbest ticaret anlaşmasına konu olan bazı hususlar, fındık gibi bazı tarımsal ürünler ile ilgili işbirliği yapılması konularını değerlendirdiklerini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik'in, Türkiye-Gürcistan Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı Protokolü imza törenine katılması ve basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Bakan Çelik daha sonra Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili tarafından kabul edilecek ve Türkiye-Gürcistan Tarımsal İş Formuna iştirak edecek.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×