Putin'in G20 temasları

- Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere Başbakanı May, Çin Devlet Başkanı Cinping ve Suudi Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Selman ile görüştü

Putin'in G20 temasları
04 Eylül 2016 Pazar 19:43

MOSKOVA (AA) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 Liderler Zirvesi için geldiği Çin'de, İngiltere Başbakanı Theresa May, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Suudi Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman ile görüştü.

Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Putin ve May görüşmesinde iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler değerlendirildi. May, İngiltere Başbakanı seçildikten sonra Putin'le ilk kez görüştü.

Putin ve Cinping görüşmesinde, Rusya-Çin iş birliğinin durumu, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ile bölgesel ve küresel konular ele alındı.

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Cinping, iki ülke arasında son dönemde gerçekleşen üst düzeyli temaslar ve imzalanan anlaşmalara değinerek, "Tüm bunlar tarafların iş birliğini derinleştirmekte kararlı olduğu ve bölgesel ve küresel konurlarda aynı pozisyona sahip olduğunun göstergesidir" dedi.

Putin ise iki ülke ilişkilerinin planlandığı gibi başarılı bir şekilde gelişmeye devam ettiğini söyledi.

- Putin-Selman görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suudi Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman ile görüştü.

Görüşmede konuşan Putin, Suudi Arabistan ile çok yönlü ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliğinin gelişmesine büyük önem verdiklerini belirtti.

Putin, Suudi Arabistan'ın katılımı olmadan bölgedeki ciddi sorunların çözülemeyeceğini ve başkent Riyad ile sürekli diyalog halinde olmanın kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Prens Selman da Suudi Arabistan ile Rusya'nın stratejik önem taşıyan ilişkilere sahip olduğunu ifade ederek, Moskova ile iş birliğinin Ortadoğu bölgesine yarar sağlayacağını kaydetti.

Rusya ve Suudi Arabistan'ın iki büyük petrol üreticisi ülke olduğunu vurgulayan Selman, Moskova ve Riyad olmadan petrol alanında istikrarlı bir politikanın sağlanamayacağını dile getirdi.


Etiketler; #putin #çin #G20

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×