Putin'den Kazakistan'a ziyaret

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Putin ile bir araya geldi

Putin'den  Kazakistan'a ziyaret
04 Ekim 2016 Salı 12:37

Kazakistan ile Rusya arasında Bölgeler Arası İşbirliği 13. Forumu'na katılmak üzere Kazakistan'a ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Akorda Sarayında gerçekleşen baş başa görüşmede yaptığı konuşmada, bugünkü bölgeler arası forumun önemi olduğunu vurgulayarak, forumda toplam bedeli 27 milyar dolarlık 40’tan fazla sözleşmenin imzalanmasının beklendiğini bildirdi.

Putin, Kazakistan ile Rusya arasındaki ilişkilerin “stratejik ortaklık ve birlik” anlamını taşıdığını belirtti.

Ülkeler arasında bazı sorunların ticaret hacmini etkilediğini ifade eden Putin, “Bizim buna tepki göstererek, bu tür olguların minimum seviyeye indirilmesi için çözümler aramamız gerek.” dedi.
Putin, bölgeler arası iş birliği forumunda katılan toplam 900 iş adamından 400’ünün Rus olduğunun altını çizerek, küçük ve orta işletmeleri temsil eden bu iş adamlarının Kazakistan ile doğrudan iş birliği yaptığını aktardı.

Ulaştırma ve lojistik altyapının kalkınması konulu forumun ekonominin kalkınmasında önemli olduğunu kaydeden Putin, “Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin yüzde 70’i bölgeler arası iş birliğini oluşturmaktadır. Bugün planlanan projelerin çok yararlı olacağından eminim.” değerlendirmesini yaptı.

Putin, mevkidaşı Nazarbayev'le Bağımsızlık Sarayında başlayan Rusya- Kazakistan Bölgeler arası İşbirliği 13.Forumu kapsamında düzenlenen İş Forumuna katılacak.
Forumun sonucunda ülkeler arasında çeşitli alanlarda proje anlaşmalarının imzalanması bekleniyor.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×