Nusaybin'i ezansız bırakmadı

- Bölücü terör örgütüne yönelik operasyonun tamamlandığı ancak sokağa çıkma yasağının devam ettiği Nusaybin'de 41 yıldır imamlık yapan Deniz, operasyon süresince ilçenin ezansız kalmaması için görevli olduğu camide her vakit ezan okudu - Cami imamı Deniz: - "Nusaybin semalarının ezansız kalmasına vicdanım tahammül etmedi. Ben de ezanı hiç kesmedim"

Nusaybin'i ezansız bırakmadı
05 Haziran 2016 Pazar 13:26

MARDİN (AA) - HALİL İBRAHİM SİNCAR - Terör operasyonlarının tamamlandığı ancak sokağa çıkma yasağının devam ettiği Mardin'in Nusaybin ilçesinde görevli imam, ilçede ezanın susmaması için beş vakit camiye giderek ezan okudu.

İlçede PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukurların ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca 14 Mart'ta başlatılan operasyonun sona ermesinin ardından ilçede güvenlik güçlerinin arama tarama çalışmaları sürüyor.

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçede görevli imam Ahmet Deniz, Nusaybin'in ezansız kalmaması için her vakit görev yaptığı Şeyh Reşit Camisi'ne giderek merkezi sistemden ezan okudu.

Okuduğu ezanlar operasyon süresince ilçede yankılanan Deniz, AA muhabirine, 1975 yılından beri imamlık yaptığını, son 20 yıldır Şeyh Reşit Camisi'nde görevini sürdürdüğünü söyledi.

Caminin çok küçük olduğunu 2010 yılında Nusaybin halkının desteği ile yeniden inşa edildiğini ve merkez cami haline geldiğini aktaran Deniz, "40 senedir imamım. Nusaybin semalarının ezansız kalmasına vicdanım tahammül etmedi. Ben de ezanı hiç kesmedim." dedi.

- "Allah'a çok şükür Nusaybin ezansız kalmadı"

İmamlığı çok sevdiğini, görevini yerine getirdiği için de çok mutlu olduğunu kaydeden Deniz, "Merkezi sistem olduğu için hem Nusaybin hem de köy camilerinde ezan okunmuş oldu. 'Allah'a ibadete gelin' çağrısından daha güzel hiçbir kelime yoktur. Onun için çok mutluyum. Kalbim çok rahat. Bu camide ezanı 5 vakit okudum. Yakın yerlerdeki cemaat de camiye geldi. Allah onlardan razı olsun." şeklinde konuştu.

- "Hocamızdan memnunuz"

Cami cemaatinden Faysal Tekin, 47 yıldır ilçede ikamet ettiğini belirterek, imam Deniz'i çok sevdiklerini söyledi.

Caminin yapımında imamın çok emeğinin bulunduğunu bildiren Tekin, "Hocamız burada olduğu için hiçbir vakit namazsız kalmadı. Bu yasak süresince de hiçbir gün ezansız bırakmadı, 5 vakitte de ezanı okudu." diye konuştu.

İsmet Aygün de Nusaybin'de ezanın susmamasını sağlayan imama teşekkür ederek, " Allah razı olsun, hocamız ezanı hiç bir zaman eksik etmedi. Hiçbir cuma namazını kaçırmadık." dedi.

Mardin Müftüsü Durusun Ali Coşkun da imam Deniz'e gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×