Nükleer Materyallerin Fiziki Korunmasına İlişkin Sözleşme'de değişiklik

- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Amano, değişikliğin pazar günü yürürlüğe gireceğini kaydetti - Amano: - "Değişikliğin yürürlüğe girmesi, büyük felaketlere neden olacak nükleer materyallerin içinde olduğu terör saldırıları riskini azaltmaya yardımcı olacak"

Nükleer Materyallerin Fiziki Korunmasına İlişkin Sözleşme'de değişiklik
06 Mayıs 2016 Cuma 16:43

VİYANA (AA) - Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Yukiya Amano, Nükleer Materyallerin Fiziki Korunmasına İlişkin Sözleşme'de değişikliğin 8 Mayıs Pazar günü yürürlüğe gireceğini söyledi.

Amano, Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, bu konudaki sürecin yaklaşık 11 yıl sürdüğünü ifade etti.

Amano, Nükleer Materyallerin Fiziki Korunmasına İlişkin Sözleşme'de değişikliğin pazar günü yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Değişikliğin yürürülüğe girmesi için son bir kaç yıldır çok sıkı çalıştıklarını belirten Amano, "Dünya, daha güvenli bir yer olacak." dedi.

Değişikliğin, nükleer tesislerin koruması, nükleer materyallerin kullanımı, depolanması ve transferi noktasında devletlere hukuki bağlılık kazandırdığını kaydeden Amano, "Değişikliğin yürürlüğe girmesi, büyük felaketlere neden olacak nükleer materyallerin içinde olduğu terör saldırıları riskini azaltmaya yardımcı olacak." ifadelerini kullandı.

Değişikliğin, 2005'de kabul edildiğini ve üye ülkelerin imzasına açıldığını hatırlatan Amano, "Ülkelerin nükleer materyaller için uygun fiziksel koruma rejimi kurmaları gerekecek ve sabotaj ve sabotaj tehditlerine karşı bilgi paylaşımı yükümlülüklerine girecekler. Değişikliğin yürürlüğe girmesi, uluslararası toplumun küresel nükleer güvenliğini genişletmek için birlikte hareket etme kararlılığını göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Birçok ülkenin halen değişikliğin parçası olmadığını anımsatan Amano, ilgili ülkeleri değişikliğin parçası olmaya zorlayacaklarını dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×