Mısır'ın, BMGK'nın darbe girişimini kınamasını engellemesi

- Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, Mısır'ın, BMGK'nın Türkiye'deki darbe girişimini kınamasını engellemesine tepki gösterdi

Mısır'ın, BMGK'nın darbe girişimini kınamasını engellemesi
17 Temmuz 2016 Pazar 18:51

KAHİRE (AA) - Darbeyi Ret ve Meşruiyeti Destek İçin Ulusal İttifak, Mısır'ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Türkiye'deki darbe girişimini kınamasını engellemesine tepki gösterdi.

İttifak tarafından yapılan yazılı açıklamada, Washington tarafından hazırlanan ve Türkiye'deki darbe girişiminin kınandığı açıklamanın Mısır tarafından kabul edilmeyerek engellenmesi kınandı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümet, halk, muhalefet partileri ve güvenlik güçlerinin demokrasiyi korumalarının dünyadaki tüm darbelere indirilmiş bir tokat ve hür insanlar için övünç kaynağı olduğu kaydedildi.

BM'deki diplomatik kaynaklar, Mısır'ın BMGK temsilcisinin, "Türkiye'de seçimle iş başına gelmiş hükümete saygı duyulması gerektiği" yönündeki açıklama metnine şiddetle karşı çıktığını ve "BMGK'nın Türk hükümetinin demokratik yollarla seçilip seçilmediğini bilmesinin mümkün olmadığını savunduğunu" belirtti.

Beşi daimi 15 üyeden oluşan BMGK'nın açıklamalarının oybirliğiyle kabul edilmesi gerekiyor.Etiketler; #BMGK #- Mısır

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×