Michelin'den ilk çeyrekte 5,1 milyar avroluk net satış

Michelin'den ilk çeyrekte 5,1 milyar avroluk net satış
27 Mayıs 2016 Cuma 15:09

İSTANBUL (AA) - Michelin, yılın ilk çeyreğinde 5 milyar 100 milyon avro net satış rakamına ulaştı.

Michelin, 2016 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 artışla net satışlarını 5 milyar 100 milyon avroya ulaştıran Michelin, Türkiye pazarı da dahil olmak üzere özellikle Avrupa, Kuzey Amerika, Çin ve Afrika-Hindistan-Orta Doğu'da büyümesini sürdürdü.

Binek ve hafif ticari araç lastikleri segmentlerinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4, kamyon lastikleri segmentinde ise yüzde 3 artış gösteren Michelin, tüm segmentlerde hacimsel olarak yüzde 3,7'lik artış sağladı ve pazarın üzerinde büyüdü.

Michelin 3 ay bazında binek araç, kamyonet ve kamyon lastiklerinde büyümeye devam ederken, satışlara en büyük katkı 17 inç ve üzeri segmentte gerçekleşen yüzde 11'lik büyümesinden geldi. Kamyon lastiği segmentinde de hacim yükselmeye devam ederek yüzde 3 artış sağlandı.


-"2016'yı lider olarak kapatmayı planlıyoruz"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, Michelin Türkiye olarak Michelin Grup'un büyümesine önemli katkı sağladıklarını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Giuliani, şunları kaydetti:

"Michelin Global, başta Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa pazarı olmak üzere 2016 yılının ilk çeyreğinde nitelik ve nicelik olarak önemli bir performansa imza attı. Özellikle binek araç ve kamyonet lastikleri segmentinde Avrupa pazarında sağlanan yüzde 4'lük artışın etkisiyle dünya genelinde yüzde 3 büyüme sağlanarak başarılı bir trend yakalandı. Bu sayede Grup olarak ilk 3 ayı yüzde 0,9'lık bir artışla 5 milyar 100 milyon avro net satışla kapadık.

Hacimsel olarak baktığımızda ise tüm segmentlerde yüzde 3,7'lik artışla pazarın üzerinde büyüdük. 2016 yılını da geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ar-Ge gücümüz, sektöre yön verecek yeni ürünlerimiz ve marka gücümüz sayesinde lider olarak kapatmayı planlıyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×